NoviceZnanje

Kakšna je prava cena toplotne črpalke?

Ko se odločamo za nakup toplotne črpalke, cena pogosto psihološko vpliva na našo odločitev čeprav ne bi smela biti edini dejavnik. Pri odločitvi pa ne gre le za začetno investicijo, temveč tudi za celoten spekter stroškov, ki se lahko pojavijo v prihodnosti. Medtem ko lahko nizka cena nekaterih ogrevalnih rešitev izgleda privlačno na prvi pogled, je ključno prepoznati pasti, ki lahko vodijo v neprijetna finančna presenečenja.
adapt

Da boste sprejeli najboljšo odločitev za vaš dom in proračun, je pomembno, da razumete, kako cena toplotne črpalke odraža njene dolgoročne prihranke.

 

Cenovno veliko ugodnejša ponudba pomeni alarm, zato previdnost pri pregledu ponudbe ne bo odveč. Čeprav so cenejše, pogosto niso tako učinkovite in zanesljive, kar pomeni višje dolgoročne stroške zaradi pogostejših popravil in nižje energijske učinkovitosti.

 

Pomembno je biti previden pri izbiri črpalk nižjega cenovnega razreda, ki v svoji notranjosti nimajo bolj kakovostnih komponent in na katerih niso bila opravljena številna testiranja za daljšo življenjsko dobo.

 

Marsikatera cenejša ponudba ne zajema vseh skritih stroškov. To velja za vse stroške, ki niso všteti v začetno investicijo pri sistemu ogrevanja s toplotno črpalko in na katere večina sploh ne pomisli. Ti so lahko od znamke do znamke toplotnih črpalk različni in lahko kasneje precej povišajo začetno investicijo.

 

Stroški, ki pri konkurenčnih znamkah toplotnih črpalk niso vedno vključeni v začetno investicijo:

 

  • vremenska zaščita za dež, veter in sneg,
  • arhitekturna prilagoditev v obliki različnih pokrovov, okrasnih letvic ali kakšnih drugih materialov, ki so lahko različno dragi,
  • pomoč in servisne storitve na daljavo,
  • upravljanje preko računalnika ali mobilnih naprav,
  • nižji izkoristki, ki pomenijo višje stroške električne energije,
  • protihrupna zaščita.

 

Nihče si ne želi, da ob večjem nalivu, vetru ali snegu ugotovi, da potrebuje vremensko zaščito za toplotno črpalko; da njegova toplotna črpalka ni učinkovita, kot bi pričakovali in je posledično račun elektrike mnogo višji; ter da bi za arhitekturno prilagoditev objektu oz. vizualno zakritje neprivlačne naprave zapravil celo premoženje.

Faktorji, ki vplivajo na ceno toplotne črpalke

Pri izbiri toplotne črpalke je pomembno upoštevati več dejavnikov, ki vplivajo na ceno: tip črpalke, moč, dimenzije, kakovost izdelave, znamko in posebnosti instalacije. Poleg začetne nakupne cene pa je treba razmisliti tudi o dolgoročnih stroških, ki vključujejo vzdrževanje, servisne obiske, razpoložljivost rezervnih delov in možnosti nadgradnje strojne ter programske opreme.

 

Toplotna črpalka je dolgoročna investicija, ki vas bo spremljala več desetletij. Kakovostne toplotne črpalke zahtevajo manj pogoste servisne posege, omogočajo daljinsko diagnostiko in pogosto ponujajo opcije za enostavno nadgradnjo.

 

Pomembno je, da pri izbiri izračunate stroške v celotni življenjski dobi in s tem tudi kako hitro se vam glede na trenutno stanje investicija skupaj s prihranki povrne.

 

Toplotne črpalke podjetja KRONOTERM, kljub temu da zahtevajo višjo začetno investicijo, so zaradi svoje učinkovitosti zelo ekonomične na dolgi rok. Stroški in vzdrževanje, ki podaljša kvalitetno opravljanje nalog, so zato manjši v primerjavi z nizkocenovnimi in finančno na začetku bolj dostopnim črpalkam. Cenovno ugodnejša ponudba v večini primerov pomeni alarm, saj marsikateri ključni del sistema ni vključen v začetno investicijo. Ponudbe podrobno preglejte pred nakupom in se prepričajte, da so vsi ključni deli vključeni.

Stroški, ki pri konkurenčnih znamkah toplotnih črpalk niso vedno vključeni v začetno investicijo:

  • vremenska zaščita za dež, veter in sneg,
  • arhitekturna prilagoditev v obliki različnih pokrovov, okrasnih letvic ali kakšnih drugih materialov, ki so lahko različno dragi,
  • pomoč in servisne storitve na daljavo,
  • upravljanje preko računalnika ali mobilnih naprav,
  • nižji izkoristki, ki pomenijo višje stroške električne energije,
  • protihrupna zaščita.

Nihče si ne želi, da ob večjem nalivu, vetru ali snegu ugotovi, da potrebuje vremensko zaščito za toplotno črpalko; da njegova toplotna črpalka ni učinkovita, kot bi pričakovali in je posledično račun elektrike mnogo višji; ter da bi za arhitekturno prilagoditev objektu oz. vizualno zakritje neprivlačne naprave zapravil celo premoženje.

Zakaj nekatere črpalke zahtevajo višjo začetno investicijo?

 

Razlike v ceni so posledica več dejavnikov:

 

  • Bolj napredne črpalke, ki imajo višji koeficient učinkovitosti (SCOP) in izboljšane tehnološke rešitve običajno stanejo več. Ta tehnologija omogoča učinkovitejše delovanje, kar se odraža v nižjih obratovalnih stroških.

 

  • Črpalke, ki so zmožne delovati v ekstremnejših pogojih ali imajo večjo moč, imajo višjo ceno. Zagotavljajo zanesljivost sistema tudi v najbolj zahtevnih klimatskih razmerah.

 

  • Zanesljive in uveljavljene blagovne znamke, ki slovijo po kakovosti in trajnosti v nekaterih primerih zahtevajo malce višjo investicijo. Vendar ta investicija zagotavlja daljšo življenjsko dobo in boljšo podporo strankam.

 

  • Črpalke, ki porabijo manj energije za enako ali boljše delovanje, praviloma stanejo več. Zasnovane so za maksimalno zmanjšanje energijskih mesečnih stroškov.

 

  • Vključujejo dodatne funkcije: Tipi, ki vključujejo funkcije, kot so tiho delovanje, daljinsko upravljanje in integracija s pametnimi domačimi sistemi, prav tako prispevajo k višji ceni.

 

  • Črpalke z višjo začetno investicijo uporabljajo boljše materiale, ki zdržijo ekstremne pogoje in zmanjšujejo vzdrževanje.

 

  • Dodatna vremenska zaščita in izjemne protihrupne lastnosti sicer povečata začetno investicijo, da dodani stroški zaradi predelav oz. dodatnih zaščit ne nastanejo.

 

  • Črpalke z vizualno privlačnim dizajnom pogosto stanejo več, ker ne kvarijo izgleda vašega doma.

 

Kakšna je cena toplotne črpalke?

 

Cena toplotne črpalke se spreminja glede na tip črpalke, njeno zmogljivost ter vključene funkcije. Modeli zrak-voda so pogosto cenovno ugodnejši zaradi manj zahtevne instalacije. Nasprotno pa sistemi voda-voda in zemlja-voda zahtevajo večje začetne investicije, ki so posledica kompleksnejših instalacij.

 

Ti sistemi potrebujejo vrtanje za dostop do podzemne vode ali namestitev obsežnih zemeljskih zank, kar povečuje stroške dela in uporabo specializirane opreme. Kljub višji začetni ceni pa ti sistemi nudijo dolgoročne prednosti. Stabilnost delovanja je ena izmed glavnih prednosti, saj sistemi izkoriščajo konstantne temperature zemlje ali podzemne vode, kar omogoča bolj enakomerno ogrevanje ali hlajenje skozi celo leto. To izboljša energetsko učinkovitost, in zmanjšuje obrabo naprav, kar podaljša njihovo življenjsko dobo in zmanjšuje potrebo po vzdrževanju, kar za vas pomeni nižje mesečne stroške.

 

Odličen primer geotermalne toplotne črpalke je naš model ETERA, ki dosega neverjeten izkoristek  SCOP 8,48 v načinu voda-voda, kar jo je v letu 2023 uvrščalo na prvo mesto v Evropi. ETERA je med svojim delovanjem zelo tiha in je pravzaprav sploh ne boste slišali – na enem metru oddaljenosti dosega namreč le 30 dB, v načinu Silent pa le 28 dB (A), zvočnega tlaka.

 

 

Zahteva toplotna črpalka z montažo višjo začetno investicijo?

 

Da, cena toplotne črpalke skupaj z montažo je običajno višja kot cena same črpalke. Stroški montaže vključujejo delo, potrebne materiale in včasih tudi dodatne prilagoditve, da se sistem optimalno namesti. Poleg tega se cena tudi razlikuje od objekta do objekta, saj si objekti niso enaki. Razlike v velikosti in dostopnosti pomenijo, da bo montaža v nekaterih primerih zahtevala dodatno delo, kar dodatno vpliva na končno ceno.

ETERA

Začetni stroški in podrobna analiza investicije

Začetni stroški za toplotno črpalko in njeno namestitev se razlikujejo glede na obseg sistema centralnega ogrevanja, ki ga izberete. Seveda pa se stroški sčasoma zmanjšajo z dolgoročnimi prihranki na računih za energijo. Z izbiro toplotne črpalke ste tudi manj odvisni od nihanja cen energentov, saj sistem izkorišča obnovljive vire, kot sta zrak, voda in zemlja.

 

Ogrevanje z obnovljivimi, brezplačnimi viri pomeni, da se električna energija uporablja samo za delovanje toplotne črpalke, ne pa za samo proizvodnjo toplote, kar povečuje energetsko učinkovitost in zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv. Boljše toplotne črpalke imajo višji koeficient sezonske učinkovitosti (SCOP), kar pomeni da lahko ponudijo veliko višji izkoristek električne energije in s tem vam omogočajo še večje prihranke.

 

 

Operativni stroški

 

Čeprav so začetni stroški toplotnih črpalk višji, so njihovi operativni stroški občutno nižji v primerjavi z drugimi ogrevalnimi sistemi, kar je posledica visoke energijske učinkovitosti, izražene s koeficientom sezonske učinkovitosti (SCOP). Višji kot je SCOP, bolj učinkovito naprava deluje, kar pomeni manjše stroške za energijo.

 

SCOP ali sezonski koeficient učinkovitosti pokaže, koliko energije toplotna črpalka pretvori v toploto skozi celotno sezono v primerjavi z energijo, ki jo porabi. Višji kot je SCOP, več toplote se pridobi za enako količino porabljene električne energije, kar vodi do zmanjšanja obratovalnih stroškov in povečanja energetske učinkovitosti.

 

Stroški uporabe toplotne črpalke se med seboj razlikujejo glede na več dejavnikov, kot so potreba po vzdrževanju, servisnih obiskih, razpoložljivost rezervnih delov ter možnosti nadgradnje opreme.

Za razliko od črpalk, ki so pri začetnem nakupu bolj ekonomična izbira, pa toplotne črpalke podjetja KRONOTERM lahko pomenijo višjo začetno investicijo, vendar je le ta upravičena zaradi svoje zasnove in vrdržljivosti, kateri znižujeta dolgoročne stroške, ki bi jih sicer prineslo pogosto vzdrževanje in menjavanje delov, kot je praksa pri ostalih nizko cenovnih toplotnih črpalkah.

 

Vse to dela toplotne črpalke učinkovite in ekonomično prijazne. To dejstvo njihove produkte uvršča v sam evropski vrh, kot je primer pri črpalki ETERA ali pa pri črpalki ADAPT.

 

Poleg tega so toplotne črpalke zasnovane za dolgoročno uporabo in lahko z nadgradnjami služijo več generacijam. Za maksimalno učinkovitost in podaljšanje življenjske dobe toplotne črpalke je ključnega pomena redno vzdrževanje, vključno z letnim pregledom sistema.

 

Povprečna življenjska doba toplotne črpalke je 15 let, vendar kakovostne črpalke, kot so črpalke podjetja KRONOTERM pogosto delujejo še dlje, kar več desetletij.

 

Kako je to možno? Nekatere toplotne črpalke, kot je naša toplotna črpalka ETERA, so sestavljene iz modularnega sistema. Sistem in komponente zaradi svoje zasnove in standardiziranih priključkov olajša ter pohitri vgradnjo in vzdrževanje toplotne črpalke, hkrati pa omogoča enostavno nadgradnjo in posodobitev komponent. V primeru okvare tako del toplotne črpalke enostavno zamenjamo, kar nam omogoča življenjsko dobo kar več desetletij. To pomeni, da so naše toplotne črpalke ne samo stroškovno učinkovite, ampak tudi enostavne za nadgradnjo in vzdrževanje, kar zmanjšuje dolgotrajne stroške.

 

Redno vzdrževanje podaljša življenjsko dobo črpalke in ohranja njeno učinkovitost na optimalni ravni, kar prispeva k dodatnim prihrankom pri stroških ogrevanja. Ogrevanje z obnovljivimi, brezplačnimi viri pomeni, da se električna energija uporablja samo za delovanje toplotne črpalke, ne pa za samo proizvodnjo toplote, kar povečuje energetsko učinkovitost in zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv. Boljše toplotne črpalke imajo višji koeficient sezonske učinkovitosti (SCOP), kar pomeni da lahko ponudijo veliko višji izkoristek električne energije in s tem vam omogočajo še večje prihranke.

Prihranki in vračilna doba investicije

Povprečna vračilna doba investicije v toplotno črpalko se razlikuje glede na tip črpalke in specifične pogoje uporabe, vendar s pravilno izbiro sistema lahko pričakujete znatne dolgoročne prihranke. Geotermalne toplotne črpalke predstavljajo eno izmed najbolj učinkovitih možnosti, čeprav je njihova začetna investicija višja.

 

Razlog za to je, da geotermalne črpalke izkoriščajo stabilno temperaturo zemlje, ki je skozi celo leto relativno konstantna, za razliko od zunanjega zraka, katerega temperatura močno niha. Ta stabilnost omogoča geotermalnim črpalkam, da delujejo z izjemno visoko učinkovitostjo ne glede na zunanje vremenske razmere, kar močno znižuje operativne stroške.

 

Poleg tega, geotermalne črpalke zmanjšujejo odvisnost od zunanjih energentov, kar je še posebej pomembno v času nihanj cen energije. Z uporabo naravne in obnovljive energije zemlje, te črpalke ne samo zmanjšujejo mesečne stroške ogrevanja, ampak tudi povečujejo tržno vrednost vašega doma zaradi izvedene vodne vrtine, ki služi kot vir za toplotno črpalko. Vrtina tako ostane z nepremičnino in je kot toplotni vir na voljo za več generacij. S konstantnim virom iz zemlje ta sistem ne samo izboljšuje učinkovitost ogrevanja in hlajenja doma, ampak pomeni tudi dolgoročno investicijo.

 

Zgradbe, opremljene z modernimi in energijsko varčnimi sistemi, kot je toplotna črpalka, dosegajo  na trgu višje cene in so med kupci bolj iskane. Strokovnjaki za nepremičnine pogosto izpostavljajo energijsko učinkovitost kot enega od glavnih dejavnikov pri odločitvah kupcev, zlasti v obdobjih, ko je okoljska osveščenost na visoki ravni.

Prihranki

Subvencija Eko Sklad

Državne subvencije Eko Sklada so zasnovane za zmanjšanje začetnega finančnega bremena pri nakupu toplotnih črpalk, s čimer postanejo energetsko učinkovite rešitve dostopnejše. Višina nepovratnih finančnih sredstev, ki jih lahko prejmete, je odvisna od vrste toplotne črpalke, kraja bivanja in tipa gradnje.

 

Višina finančne spodbude

 

Pri prvi vgradnji ogrevalnega sistema v stanovanjskem objektu, kjer toplotna črpalka ne nadomešča stare kurilne naprave, se subvencija giblje v okviru določenega odstotka priznanih stroškov naložbe. Za toplotne črpalke tipa voda/voda so subvencije načeloma višje kot za tip zrak/voda.

 

Zamenjava stare kurilne naprave z novo toplotno črpalko običajno pomeni dvojno subvencijo, pri čemer so najvišje za tip voda/voda in nato tip zrak/voda.

 

Subvencije so na voljo ne glede na lokacijo vašega stanovanjskega objekta v Sloveniji, kar vam omogoča, da zmanjšate začetne stroške in povečate učinkovitost ogrevanja vašega doma.

 

Če načrtujete nakup toplotne črpalke, preverite pogoje in možnosti subvencij pri Eko Skladu, da maksimalno izkoristite ponujene finančne ugodnosti.

 

 

Potrebujete dodatne informacije glede subvencije? Pokličite nas in z veseljem vam svetujemo!

Kako izbrati pravo toplotno črpalko?

Pri izbiri prave toplotne črpalke upoštevajte velikost vašega doma, kakovost izolacije, lokalne klimatske pogoje, vrsto zemlje okoli vašega doma, in seveda vaše specifične potrebe. Razmisliti morate, kakšno temperaturo običajno vzdržujete v domu. Imate raje toplejše okolje pri 24 stopinjah ali vam ustreza hladnejše pri 19 stopinjah? Prav tako je pomembno upoštevati velikost vaše družine; večja družina morda potrebuje zmogljivejši sistem kot posameznik ali par.

 

Idealna toplotna črpalka mora ustrezati specifikacijam vašega objekta ter vašim potrebam, zagotavljati učinkovito ogrevanje glede na izolacijske značilnosti in biti dovolj zmogljiva za vaše klimatske razmere. V primeru vgradnje geotermalnih toplotnih črpalk pa moramo upoštevati tudi kakšna tla so pod vašim objektom. Za optimalno izbiro modela toplotne črpalke glede na vaše potrebe priporočamo, da nas pokličete in da skupaj z našimi strokovnjaki poiščete model, ki vam bo najbolj ustrezal.

Koliko se dejansko prihrani s toplotno črpalko?

V videu si poglejte kakšno mnenje ima o toplotni črpalki Adapt zadovoljni lastnik po enem letu uporabe. Na sezono za ogrevanje novogradnje porabijo le 160 €.

Za konec

Investicija v toplotno črpalko predstavlja dolgoročno strateško odločitev za vaš dom, ki presega začetne stroške. Sodobne toplotne črpalke, kot so na primer črpalke podjetja KRONOTERM, so zasnovane za maksimalno energetsko učinkovitost, kar se odraža v znižanju mesečnih stroškov za ogrevanje in hlajenje.

 

Poleg finančnih prihrankov prispevajo tudi k zmanjšanju okoljskega odtisa gospodinjstva, saj izkoriščajo obnovljive vire, kot sta zrak in voda, kar je še posebej pomembno v času naraščajoče ozaveščenosti o potrebi po trajnostnih energetskih rešitvah.

 

Še vedno v dvomih? Pokličite nas in pomagali vam bomo izbrati toplotno črpalko, ki bo zadovoljila specifične potrebe vašega doma.

Pogosta vprašanja

Kakšna je cena toplotne črpalke tipa zrak-voda?

 

Cene toplotnih črpalk tipa zrak-voda se gibljejo od 5.500 € naprej. Sam znesek je odvisen od zmogljivosti in dodatnih funkcij modela. Poleg cene same toplotne črpalke pa je potrebno prišteti še strošek montaže, ki je odvisna od kompleksnosti namestitve in izbranega izvajalca.

 

*(Okvirni cenovni razpon je bil pridobljen leta 2024 in izvira iz več virov).

 

 

Koliko stane toplotna črpalka tipa voda-voda?

 

Cena toplotne črpalke tipa voda-voda pa giblje od 10.000 € naprej. Znesek je odvisen od potrebe po vrtanju in instalacijskih zahtevah. Poleg cene same toplotne črpalke pa je potrebno prišteti še strošek montaže, ki je odvisen od kompleksnosti namestitve in izbranega izvajalca.

 

V primerjavi z sistemom zrak-voda, potrebujemo za sistem voda-voda višjo začetno investicijo, a dolgoročno zagotavlja višje prihranke v primerjavi z ostalimi nizkocenovnimi črpalkami. Prav energijska učinkovitost je razlog, da tudi vrednost nepremičnine na trgu dosega višje cene.

 

*(Okvirni cenovni razpon je bil pridobljen leta 2024 in izvira iz več virov).

 

 

Kakšna je cena toplotne črpalke tipa zemlja-voda?

 

Za tip črpalke zemlja-voda se znesek giba od 8.500 € dalje, vključno s stroški vgradnje in potrebnimi zemeljskimi deli. Poleg cene same toplotne črpalke pa je potrebno prišteti še strošek montaže, ki je odvisna od kompleksnosti namestitve in izbranega izvajalca. Podobno kot pri sistemu voda-voda je pri vrsti črpalke zemlja-voda cenovno potrebna višja investicija zaradi bolj kompleksne montaže. Seveda pa se investicija hitro povrne z izjemno energijsko učinkovitostjo, ki zagotavlja prihranke skozi krajši čas (v obdobju 5-7 let od uporabe). Prav tako pa poskrbi za dvig vrednosti nepremičnine.

 

*(Okvirni cenovni razpon je bil pridobljen leta 2024 in izvira iz več virov).

 

 

Koliko stane montaža toplotne črpalke za ogrevanje doma?

 

Za montažo toplotne črpalke bomo odšteli od 1.000 € naprej, odvisno od kompleksnosti sistema in lokalne inštalacije. Na ceno montaže toplotne črpalke vpliva tudi velikost objekta, količina potrebnega materiala za vgradnjo, moč toplotne črpalke in kompleksnost vgradnje.

 

*(Okvirni cenovni razpon je bil pridobljen leta 2024 in izvira iz več virov).

 

Ali je možno dobiti toplotno črpalko bolj ugodno s pomočjo subvencije Eko sklada?

 

Da, Eko sklad nudi subvencije, višina subvencije pa je odvisna od tipa črpalke in energetske učinkovitosti projekta.

 

Več si lahko preberete tukaj:

https://kronoterm.com/subvencije/

 

V kolikor si želite dobiti najkvalitetnejšo toplotno črpalko za vaš denar, se obrnite na strokovnjake pri podjetju KRONOTERM. Našli bomo najboljšo izbiro ogrevanja, ki bo prilagojeno potrebam vašega doma in vašim željam.


Oznake: , , , , ,