Mnoge stranke so že izkusile, kako lahko neprimeren sistem ogrevanja močno vpliva na kakovost življenja. Nihče si ne želi sistema, ki zahteva nenehno fizično delo, onesnažuje okolje ali pa ne omogoča dolgoročnih prihrankov. Prav tako si ne želimo sistema, ki ga moramo skrivati pred obiskovalci, ker ne ustreza oblikovanju našega doma.
Pomembno je poskrbeti za čim manjše toplotne izgube in dolgoročne prihranke. Pričakujemo ogrevalni sistem, ki nudi najboljše razmerje med stroški in kakovostjo.
Pri nakupu naprave, ki bo vplivala na udobje našega bivanja, se splača izbrati tisto, ki ji zaupajo strokovnjaki.
Na voljo je več vrst ogrevalnih sistemov, kot so toplotne črpalke, solarni sistemi in električno ogrevanje – vsaka izbira ima svoje prednosti in slabosti.
Zaradi vseh zgoraj naštetih razlogov so toplotne črpalke postale zelo priljubljena izbira za ogrevanje, saj zagotavljajo dolgoročne prihranke z visoko ravnijo udobja. Toplotne črpalke izkoriščajo brezplačno energijo iz okolice (zraka, zemlje ali vode) in jo pretvarjajo v toploto. Zaradi svoje učinkovitosti in nizkih obratovalnih stroškov so eden izmed najbolj priljubljenih ogrevalnih sistemov. Za vsak porabljen kWh električne energije lahko proizvedejo do 8,48 kWh toplote, kar pomeni, da imajo izkoristek tudi do 848 %*.
Toplotne črpalke so okolju prijazen sistem ogrevanja in so edini pravi odgovor za trajnostno ogrevanje za naslednje generacije. Investicija v toplotno črpalko se hitro povrne zaradi nižjih stroškov obratovanja in dostopnih subvencij za energetsko učinkovite rešitve.
*(toplotna črpalka KRONOTERM ETERA)
Kronoterm toplotne črpalke so cenjene na širšem evropskem trgu kot izjemno učinkovite in stroškovno ugodne na dolgi rok.
Kot že omenjeno, je za doseganje maksimalne učinkovitosti ogrevalnega sistema pomembno zagotoviti kakovostno toplotno izolacijo – najprej na stropu podstrešja ali mansarde, nato pa še na drugih delih stavbe. Če novogradnja nima zadostne izolacije, bo katerikoli ogrevalni sistem manj učinkovit. Prav tako sodobna okna in vrata pomembno zmanjšajo izgubo toplote.
Pomembno je tudi, da odpravimo netesnosti, ki povzročajo prepihe in kondenz. To lahko preverimo z dimno paličico, termokamero ali tlačnim preizkusom.
Pri načrtovanju ogrevanja v novogradnji je ključnega pomena, da dobro razumemo energetske potrebe doma. Razmisliti je treba o velikosti stavbe, številu porabnikov in velikosti ogrevanih površin. Vsaka družina ima specifične potrebe; nekatere raje živijo pri 26 °C, druge pa pri 19 °C – kar lahko vpliva na izbiro ogrevalnega sistema.
Solarni sistemi omogočajo izkoriščanje sončne energije, kar zmanjša energetske stroške, vendar so odvisni od vremenskih razmer.