Novice, Znanje

Ogrevanje novogradnje – kateri sistem izbrati?

Ko se dnevi daljšajo in narava začne kazati prve znake pomladi, se začnejo mnoga gradbena in obnovitvena dela. Če ste eden izmed tistih, ki načrtujejo gradnjo novega doma, je pred vami pomembno vprašanje: kako učinkovito ogrevati novogradnjo?
ogrevanje novogradnje

Ta članek vam bo pomagal razumeti različne možnosti in tehnologije, ki so na voljo, da boste
lahko sprejeli premišljeno odločitev in izbrali ogrevalni sistem, ki bo najbolje ustrezal vašim
potrebam ter bil hkrati prijazen do okolja.

 

Med najbolj pogosto izbrane rešitve ogrevanja novogradnje v zadnjih časih sodijo toplotne črpalke. Predstavljajo eno izmed najbolj energetsko učinkovitih in okolju prijaznih rešitev. Delujejo tako, da toploto pridobivajo popolnoma brezplačno iz zraka, zemlje ali vode ter jo nato uporabljajo za ogrevanje prostorov in sanitarne vode in tako ponujajo najvišji možen izkoristek energije za ogrevanje in s tem tudi najmanjše stroške ogrevanja.

 

Zaradi visoke učinkovitosti lahko toplotne črpalke za ogrevanje porabijo tudi do 80 % manj energije v primerjavi s klasičnimi načini ogrevanja, kot so kurilna olja, plin ali les.

Razumevanje energetskih potreb novogradnje

Za varčno ogrevanje novogradnje je ključna najprej načrt sanacije stavbe in zagotavljanje čim manjših toplotnih izgub. Zelo pomembna je vgradnja dobre toplotne izolacije, najprej na strop proti podstrehi ali mansardi, nato pa postopoma tudi na ostale dele stavbe. Sodobna okna in vrata prav tako pomembno zmanjšajo prehod toplote. Poleg izolacije je treba odpraviti netesnosti, ki povzročajo prepihe in kondenz, kar se lahko preveri z dimno paličico, termokamero ali tlačnim preizkusom. Če stavba ne zagotavlja dobre toplotne izolacije, bo seveda učinkovitost kateregakoli ogrevalnega sistema manjša.

 

Ko načrtujete ogrevanje vaše novogradnje, morate podrobno razumeti tudi energetske potrebe vašega bodočega doma. Podrobno razmislite o velikosti stavbe, številu porabnikov v gospodinjstvu ter o natančni velikosti površine, ki se bo ogrevala. Zelo pomembno je tudi, kakšne potrebe in navade imate. Nekaterim družinam pozimi bolj ustreza 26 °C, druge družine pa prisegajo na bolj hladnih 19 °C, v obeh primerih je lahko izbira ogrevanja drugačna.

 

Z bolj podrobno analizo boste lažje poiskali najbolj optimalno rešitev za ogrevanje, ki bo prilagojena specifičnim potrebam vašega doma. Ker pa gre za pomembno odločitev, saj vas bo ogrevalni sistem spremljal še naslednjih par desetletij, priporočamo, da se obrnete na naše strokovnjake, ki vam bodo z veseljem svetovali pri izbiri ogrevalnega sistema.

 

Optimalno prilagajanje ogrevalnega sistema, kot je izbira prave vrste toplotne izolacije in učinkovitega ogrevalnega sistema zmanjša vaše stroške in zmanjšuje emisije CO2, kar prispeva k boljšemu okolju.

279868932_4916563538442016_2233359205949154019_n

Izbira optimalnega sistema ogrevanja

Mnoge stranke so že izkusile, kako lahko neprimeren sistem ogrevanja močno vpliva na kakovost življenja. Nihče si ne želi sistema, ki zahteva nenehno fizično delo, onesnažuje okolje ali pa ne omogoča dolgoročnih prihrankov. Prav tako si ne želimo sistema, ki ga moramo skrivati pred obiskovalci, ker ne ustreza oblikovanju našega doma.

 

Pomembno je poskrbeti za čim manjše toplotne izgube in dolgoročne prihranke. Pričakujemo ogrevalni sistem, ki nudi najboljše razmerje med stroški in kakovostjo.

 

Pri nakupu naprave, ki bo vplivala na udobje našega bivanja, se splača izbrati tisto, ki ji zaupajo strokovnjaki.

 

Na voljo je več vrst ogrevalnih sistemov, kot so toplotne črpalke, solarni sistemi in električno ogrevanje – vsaka izbira ima svoje prednosti in slabosti.

 

Zaradi vseh zgoraj naštetih razlogov so toplotne črpalke postale zelo priljubljena izbira za ogrevanje, saj zagotavljajo dolgoročne prihranke z visoko ravnijo udobja. Toplotne črpalke izkoriščajo brezplačno energijo iz okolice (zraka, zemlje ali vode) in jo pretvarjajo v toploto. Zaradi svoje učinkovitosti in nizkih obratovalnih stroškov so eden izmed najbolj priljubljenih ogrevalnih sistemov. Za vsak porabljen kWh električne energije lahko proizvedejo do 8,48 kWh toplote, kar pomeni, da imajo izkoristek tudi do 848 %*.

 

Toplotne črpalke so okolju prijazen sistem ogrevanja in so edini pravi odgovor za trajnostno ogrevanje za naslednje generacije. Investicija v toplotno črpalko se hitro povrne zaradi nižjih stroškov obratovanja in dostopnih subvencij za energetsko učinkovite rešitve.

 

*(toplotna črpalka KRONOTERM ETERA)

 

Kronoterm toplotne črpalke so cenjene na širšem evropskem trgu kot izjemno učinkovite in stroškovno ugodne na dolgi rok.

 

Kot že omenjeno, je za doseganje maksimalne učinkovitosti ogrevalnega sistema pomembno zagotoviti kakovostno toplotno izolacijo – najprej na stropu podstrešja ali mansarde, nato pa še na drugih delih stavbe. Če novogradnja nima zadostne izolacije, bo katerikoli ogrevalni sistem manj učinkovit. Prav tako sodobna okna in vrata pomembno zmanjšajo izgubo toplote.

 

Pomembno je tudi, da odpravimo netesnosti, ki povzročajo prepihe in kondenz. To lahko preverimo z dimno paličico, termokamero ali tlačnim preizkusom.

 

Pri načrtovanju ogrevanja v novogradnji je ključnega pomena, da dobro razumemo energetske potrebe doma. Razmisliti je treba o velikosti stavbe, številu porabnikov in velikosti ogrevanih površin. Vsaka družina ima specifične potrebe; nekatere raje živijo pri 26 °C, druge pa pri 19 °C – kar lahko vpliva na izbiro ogrevalnega sistema.

 

Solarni sistemi omogočajo izkoriščanje sončne energije, kar zmanjša energetske stroške, vendar so odvisni od vremenskih razmer.

Kako pa je z ostalimi ogrevalnimi sistemi?

Ogrevanje s pečmi na drva, pelete ali sekance je še vedno priljubljena izbira v starejših stavbah, vendar ima določene pomanjkljivosti. Peči na drva zahtevajo pogosto nalaganje ter dovolj prostora za shranjevanje drv, pri gorenju pa sproščajo več prašnih delcev, kar negativno vpliva na kakovost zraka.

 

Peči na pelete so sicer učinkovite, vendar zahtevajo večji prostor za skladiščenje in občasno čiščenje, poleg tega pa je začetna investicija višja.

 

Podobno velja za peči na sekance, ki potrebujejo večji prostor za skladiščenje, prav tako pa so povezane z višjo začetno investicijo in rednim čiščenjem.

 

Plinski kondenzacijski kotli postajajo vprašljiva izbira zaradi načrtovane prepovedi prodaje plinskih peči po letu 2030, kar lahko zmanjša dolgoročno vrednost investicije.

 

Električno ogrevanje je enostavno za namestitev in ena od možnosti, vendar ima visoke obratovalne stroške zaradi cene elektrike. Prav tako ni priporočljivo za ogrevanje večjih prostorov. Pri tem sistemu je treba upoštevati tudi dodatne stroške za delovanje, kot je vgradnja dimnika, kar vpliva na proračun, namenjen za ogrevanje.

 

Dodatne težave predstavljajo negotove zaloge kakovostnega goriva. Kakovost pelet je pogosto vprašljiva, podobno kot suhost drv, ki vpliva na njihovo učinkovitost, saj potrebujejo čas za sušenje. Shranjevanje goriva zavzema dragocen prostor, kar je danes pogosto izziv. Prav tako predstavlja težavo pravočasno naročanje potrošnega materiala – nihče ne želi predolgo čakati na dostavo ali pa prejeti gorivo prehitro, saj to lahko pomeni izziv s skladiščenjem.

adapt

Zakaj izbrati toplotno črpalko za ogrevanje novogradnje?

Izbira kakovostne in učinkovite toplotne črpalke omogoča brezskrbno delovanje brez dodatnega dela, skrbi ali potrebe po nabavi goriva. Dom bo pozimi vedno prijetno topel, poleti pa hladen, brez skrbi glede upravljanja. Ena sama naprava omogoča ogrevanje, hlajenje in pripravo tople sanitarne vode, kar poenostavi vaš sistem in prihrani prostor v domu. Upravljanje in spremljanje delovanja toplotne črpalke lahko izvedete kar prek pametnega telefona, ne glede na to, kje ste.

 

Toplotne črpalke so standardna izbira v novogradnjah zaradi sposobnosti, da kar 80 % potrebne energije za ogrevanje črpajo brezplačno iz okolja. Preostala energija, ki jo sistem potrebuje, prihaja iz elektrike, vendar pa zaradi visoke učinkovitosti črpalke skupni stroški ostajajo nižji. Tako se elektrika uporablja izključno za delovanje črpalke, ki pridobi večino energije neposredno iz okolja.

 

Poleg ekonomičnosti toplotne črpalke bistveno zmanjšajo emisije CO2, izboljšujejo kakovost zraka in ustrezajo okoljskim standardom, kot je PURES, ki zahteva najmanj 25 % delež obnovljivih virov energije v novogradnjah.

 

Z izbiro toplotne črpalke se izognete potrebi po gradnji dimnika, ki bi sicer zahteval dodatno vzdrževanje in povečal začetno investicijo pri tradicionalnih ogrevalnih sistemih. Notranja enota črpalke zavzame manj prostora, kar omogoča manjšo kotlovnico in prihrani prostor v domu. Prav tako črpalka ne potrebuje dodatnega sistema za pripravo tople sanitarne vode, saj ena naprava opravi obe nalogi, kar pomeni enostavnejšo namestitev in nižje začetne stroške.

 

Toplotne črpalke so cenovno ugodne tudi pri vzdrževanju, ki je preprosto in cenovno ugodno. Investicija se običajno povrne v 5 do 7 letih, pri visoko kakovostnih toplotnih črpalkah pa še hitreje. Poleg tega pa tudi znatno zmanjšuje negativne vplive na okolje.

 

V današnjem času je pomembno hitro odzivanje proizvajalca toplotnih črpalk, tudi v primeru okvar.

S toplotnimi črpalkami KRONOTERM ste lahko brez skrbi in ne boste ostali na mrzlem, saj naša servisna ekipa hitro in učinkovito odpravi morebitne motnje. Večino težav lahko odpravimo že na daljavo, brez potrebe po obisku.

 

V primerjavi z drugimi ogrevalnimi sistemi so moderne toplotne črpalke estetsko privlačne in dopolnjujejo zunanji videz doma. Podjetje KRONOTERM je v sodelovanju z oblikovalskim studiem razvilo zunanje enote z dovršenim dizajnom, ki so prejele številne prestižne nagrade. Minimalistične linije in skrbno izbrane barve dodatno prispevajo k elegantnemu videzu vašega doma.

Kako izbrati pravo toplotno črpalko za ogrevanje novogradnje?

Pri izbiri toplotne črpalke najprej razmislite o najbolj ekonomičnem izkoriščanju toplotnega vira. Podtalna voda s povprečno temperaturo okoli 10 °C je najučinkovitejša možnost, če je na voljo v zadostni količini. Sledi izkoriščanje toplote zemlje s horizontalnimi kolektorji ali vertikalnimi sondami, kar zahteva dovolj veliko površino. Če teh možnosti ni, je najboljša izbira okoliški zrak in toplotne črpalke zrak/voda.

 

Pri izbiri toplotne črpalke zrak/voda bodite pozorni na različne izvedbe, ki se razlikujejo po učinkovitosti in sposobnosti doseganja želene temperature. Preverite tudi grelno število (SCOP – letno grelno število) črpalke. Naprednejše črpalke z višjim koeficientom učinkovitosti (SCOP) in izboljšanimi tehnološkimi rešitvami so običajno dražje, vendar omogočajo učinkovitejše delovanje in nižje obratovalne stroške. Višja vrednost SCOP pomeni nižje stroške energije in večjo energetsko učinkovitost.

 

Dobre toplotne črpalke imajo SCOP nad 3,5, pri čemer črpalke KRONOTERM pogosto presegajo SCOP 6, model geotermalne toplotne črpalke ETERA pa dosega SCOP kar 8,48.

 

Toplotne črpalke imajo poleg tega dolgo življenjsko dobo. Povprečna življenjska doba toplotne črpalke je okoli 15 let, vendar črpalke podjetja KRONOTERM delujejo še dlje, tudi več desetletij, kar pomeni dodatne dolgoročne prihranke.

20240703_100335091_iOS

Optimizacija energetske učinkovitosti v novogradnji

Učinkovito ogrevanje novogradnje ne temelji zgolj na izbiri pravega ogrevalnega sistema, ampak zahteva celostni pristop k optimizaciji energetske učinkovitosti doma. Nizkotemperaturni ogrevalni sistemi, kot so talno, stensko in stropno ogrevanje, so osrednjega pomena za zmanjšanje toplotnih izgub in povečanje udobja.

 

Te sisteme odlikuje enakomerna razporeditev toplote po celotnem bivalnem prostoru, kar izboljša občutek udobja in učinkovito zmanjšuje potrebo po dodatnem ogrevanju.

 

Pravilna namestitev teh sistemov, ki vključuje uporabo sodobnih izolacijskih materialov in sistemov za rekuperacijo toplote, prispeva k drastičnemu znižanju porabe energije. To ne vodi samo do nižjih stroškov za energijo ampak tudi k večji trajnosti in okoljski vzdržnosti vašega doma.

Kako se obnese toplotna črpalka?

V času, ko je Boštjan pričel z gradnjo, smo v podjetju KRONOTERM lansirali novo, (naj)manjšo toplotno črpalko VERSI, ki je bila za njegove želje in potreba idealna rešitev.

Financiranje in subvencije

Ko raziskujete možnosti za učinkovite ogrevalne sisteme za vašo novogradnjo, ne pozabite, da lahko izkoristite subvencije Eko sklada, ki znatno znižajo vaše začetne stroške. Poleg tega so na voljo krediti z zmanjšano obrestno mero, ki olajšajo financiranje naložb v toplotne črpalke in nizkotemperaturne ogrevalne sisteme.

 

Za strokovno svetovanje in tehnično podporo se lahko obrnete na strokovnjake pri podjetju KRONOTERM. Pomagali vam bodo razumeti in izkoristiti razpoložljive finančne možnosti, kot so subvencije Eko sklada, ter svetovali o tehničnih in finančnih vidikih optimizacije vaše investicije v toplotne črpalke za izboljšanje energetske učinkovitosti vašega doma.

 

Danes KRONOTERM ni le vodilno podjetje v Sloveniji, temveč eden najpomembnejših igralcev v Evropi na področju toplotnih črpalk. Uporabniki z nami dobijo zanesljivega dolgoročnega partnerja, ki bo z njimi skozi celotno življenjsko dobo toplotne črpalke, kar lahko traja tudi več desetletij.

 

Toplotne črpalke KRONOTERM omogočajo enostavno upravljanje ter servisiranje na daljavo, kar prinaša dodatno udobje in brezskrbnost. Ob nakupu bo poskrbljeno tudi, da vaš ogrevalni sistem vgradijo izkušeni in certificirani monterji s strani podjetja KRONOTERM. Le tako lahko zagotovimo, da bo sistem vgrajen kvalitetno in da bodo prednosti toplotne črpalke izkoriščene v celoti.

 

Poleg tega je servis vedno na voljo, tako da vam ni treba skrbeti, da bi v hladnih dneh ostali brez toplote.

Kateri sistem izbrati za ogrevanje novogradnje?

Na podlagi vseh obravnavanih informacij je očitno, da je pravilna izbira ogrevalnega sistema nadvse pomembna odločitev za ogrevanje novogradnje.

 

Ko se odločate, izberite sistem, ki bo zadostil vašim energetskim potrebam in ki bo hkrati okolju prijazen. Toplotne črpalke so odlična izbira, saj iz okolja pridobijo do 80 % potrebne energije in jo pretvorijo v toploto.

 

Toplotne črpalke, kot so KRONOTERM, dosegajo visoko grelno število (SCOP), kar pomeni, da so zelo učinkovite pri pretvarjanju električne energije v toploto.

 

Investicija v toplotno črpalko se običajno povrne v 5 do 7 letih, ob tem pa so stroški vzdrževanja nizki. Poleg tega lahko izkoristite subvencije Eko sklada in ugodne kredite, ki znižajo začetne stroške.

 

Si želite za vašo novogradnjo izbrati pravi ogrevalni sistem in jo ogrevati na najboljši možni način?

Posvetujete se s strokovnjaki za dodatne informacije in izberite sistem, ki je energetsko učinkovit, trajnosten in okolju prijazen.

 


Oznake: , , , ,