NoviceZnanje

Gradnja hiše – kako se lotiti projekta?

Gradnja lastne hiše je verjetno eden največjih projektov, ki se ga boste lotili v življenju. Proces pogosto prinaša številne izzive, zato je pomembno, da se nanj pripravite čim bolj temeljito. Ne gre le za izbiro pravega zemljišča in gradbenih materialov ampak tudi za skrbno načrtovanje vseh faz gradnje.
referenca_portoroz9

Koraki pri gradnji hiše

Pri gradnji hiše je potreben natančen načrt in natančna organizacija. Tu je nekaj ključnih korakov, ki jih je treba upoštevati:

 

Nakup zemljišča: Preden začnete graditi hišo, morate imeti seveda ustrezno zemljišče. Lokacija vpliva na stroške gradnje in dostop do infrastrukture. Bližina mestnega središča ali dobre prometne povezave povečajo vrednost zemljišča, vendar omogočajo lažji dostop do šol, trgovin in zdravstvenih ustanov.

 

Izdelava projekta: Za gradnjo hiše potrebujete ustrezno gradbeno dokumentacijo. To vključuje idejni projekt, PGD (projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja) in PZI (projekt za izvedbo).

 

Pridobitev gradbenega dovoljenja: Ko imate pripravljen projekt, je naslednji korak pridobitev gradbenega dovoljenja od pristojnih organov. Gradbeno dovoljenje je nujno potrebno za začetek gradnje in zagotavlja, da bo gradnja potekala v skladu z zakoni in predpisi.

 

Izbira izvajalcev in načina ogrevanja: Pridobite več ponudb in preverite reference izvajalcev, da izberete najbolj primernega za vaš projekt. Kakovosten izvajalec bo ključen za uspešno izvedbo gradnje. Pomembno je že v začetni fazi razmisliti tudi o izbiri načina ogrevanja. Različne metode ogrevanja zahtevajo različne tehnične specifikacije in možne posege v gradbeno strukturo, zato je pametno to preveriti že pred začetkom gradnje. Za več informacij o tem, katero ogrevanje je najboljše za vaš dom, si oglejte članek katero ogrevanje je najboljše.

 

Izvedba gradbenih del: Ko imate gradbeno dovoljenje in izbrane izvajalce, se lahko začnejo gradbena dela. To vključuje izkop temeljev, zidarska dela, postavitev strehe ter namestitev električne napeljave, vodovodnih inštalacij in vgradnja vašega ogrevalnega sistema.

 

Dokončanje gradnje: Po zaključku teh osnovnih gradbenih del je potrebno opraviti zaključna dela, kot so beljenje sten, polaganje talnih oblog  in montaža notranje opreme. V tej fazi vaša hiša dobi končno podobo in funkcionalnost.

 

Zunanja ureditev: Ko so notranja dela končana, je čas za zunanjo ureditev okolice hiše. To vključuje tlakovanje dvorišča, zasaditev vrta in postavitev ograje. Urejena okolica ne le poveča estetsko vrednost vaše hiše, ampak tudi njeno funkcionalnost in udobje.

Gradnja hiše zna biti zahteven projekt

Kako se lotiti gradnje hiše in kateri ogrevalni sistem izbrati?

Metode gradnje hiše

Konvencionalna gradnja 

 

Konvencionalna gradnja je tradicionalen način gradnje hiš, ki vključuje uporabo opeke, betona, lesa in jekla ter drugih trajnih materialov. Ta metoda se ponaša z več prednostmi, kot sta trajnost in prilagodljivost.

 

Hiše, zgrajene na ta način, so izjemno trdne in odporne na različne vremenske razmere. Kljub temu ima ta metoda tudi slabosti, kot so daljši čas gradnje in višji stroški.

 

Povprečna cena gradnje hiše se giblje med 1.300 in 2.300 €* / kvadratni meter neto površine. Ker se stroški lahko precej razlikujejo glede na velikost in kompleksnost projekta, je nujno, da pred začetkom gradnje natančno ocenite vse stroške in pripravite ustrezen proračun.

 

Priprava proračuna vključuje oceno stroškov za materiale, delo, inštalacije ter nepredvidene izdatke. Upoštevajte tudi stroške dovoljenj in morebitnih prilagoditev med gradnjo.

 

*(Podatki so iz leta 2024 in izvirajo iz več virov, ki spremljajo gradbene stroške in cene nepremičnin v Sloveniji).

 

 

Montažna gradnja

 

Montažna gradnja postaja vse bolj priljubljena zaradi svoje hitre izvedbe in kakovostnih rezultatov. Prednosti montažne gradnje vključujejo krajši čas gradnje, saj so sestavni deli hiše izdelani v tovarni in nato sestavljeni na gradbišču. Slabosti pa so lahko višji začetni stroški in omejena prilagodljivost glede na zasnovo hiše.

 

Pri montažni gradnji so stroški običajno nižji od konvencionalne gradnje, predvsem zaradi manjše potrebe po delovni sili na gradbišču. Cena montažne hiše se v Sloveniji giblje med 1.000 in 2.100 € / na kvadratni meter, odvisno od izbranih materialov in dodatkov.

 

Poleg tega montažna gradnja omogoča boljšo energetsko učinkovitost, saj so materiali in tehnike izdelave optimizirani za zmanjšanje toplotnih izgub. Montažna gradnja omogoča, da je hiša končana v 3 do 6 mesecih, kar je bistveno hitreje kot pri konvencionalni gradnji.

 

Ponudniki montažnih hiš običajno vključujejo možnost izbire toplotne črpalke kot izbrani sistem ogrevanja, saj veljajo za najbolj učinkovit sistem ogrevanja. Pri tem je pomembno vedeti, da imajo stranke pogosto na voljo možnost tudi menjavo ponudnika toplotne črpalke z bolj učinkovitim ali estetsko všečnejšim modelom.

 

*(Podatki so iz leta 2024 in izvirajo iz več virov, ki spremljajo gradbene stroške in cene nepremičnin v Sloveniji).

Izbira optimalnega sistema ogrevanja za gradnjo nove hiše

Z napačnim sistemom ogrevanja so si številne stranke že krepko zagrenile svoje življenje. Ne želimo sistema, ki bo zahteval konstantno fizično delo, ali takšnega ki onesnažuje okolje in nam ne omogoča dolgoročnih prihrankov. Tudi takšnega ne, ki ga moramo pred obiskovalci skrivati, saj se nikakor ne vklopi z oblikovanjem našega doma.

 

Kadar kupujemo napravo, od katere bo odvisno naše udobje bivanja, je pametno, da kupimo tisto, ki jo priznavajo tudi strokovnjaki.

Iz vseh zgoraj naštetih razlogov se danes uveljavljajo toplotne črpalke kot standardni ogrevalni sistem, ki zagotavlja dolgoročne prihranke z najvišjim udobjem.

 

Seveda pri gradnji nove hiše ne smemo pozabiti na zagotavljanje čim manjših toplotnih izgub in dolgoročnih prihrankov.

 

Želimo si sistem ogrevanja ki bo predstavljal najboljše razmerje med stroški in kakovostjo. Kronoterm toplotne črpalke so prepoznane na širšem evropskem trgu kot najbolj učinkovite in prijazne za denarnico – dolgoročno.

 

Zelo pomembna je vgradnja dobre toplotne izolacije, najprej na strop proti podstrehi ali mansardi, nato pa postopoma tudi na ostale dele stavbe. Če vaša nova hiša ne zagotavlja dobre toplotne izolacije, bo seveda učinkovitost kateregakoli ogrevalnega sistema manjša. Sodobna okna in vrata prav tako pomembno zmanjšajo prehod toplote.

 

Poleg izolacije je treba odpraviti netesnosti, ki povzročajo prepihe in kondenz, kar se lahko preveri z dimno paličico, termokamero ali tlačnim preizkusom.

 

Ko načrtujete ogrevanje vaše novogradnje, morate podrobno razumeti tudi energetske potrebe vašega bodočega doma. Podrobno razmislite o velikosti stavbe, številu porabnikov v gospodinjstvu ter o natančni velikosti površine, ki se bo ogrevala. Zelo pomembno je tudi, kakšne potrebe in navade imate. Nekaterim družinam pozimi bolj ustreza 26 °C, druge družine pa prisegajo na bolj hladnih 19 °C, v obeh primerih je lahko izbira ogrevanja drugačna.

 

Na trgu je več vrst ogrevalnih sistemov, vključno s toplotnimi črpalkami, pečmi na fosilna goriva, solarnimi sistemi in električnim ogrevanjem. Vsak izmed sistemov ima svoje prednosti in slabosti.

 

Toplotne črpalke izkoriščajo popolnoma brezplačno energijo iz okolice (zraka, zemlje ali vode) in jo pretvarjajo v toploto. Veljajo za enega izmed zelo pogosto izbranih ogrevalnih sistemov, saj so zelo učinkovite in zaradi načina delovanja omogočajo najnižje možne stroške ogrevanja. Za vsak kWh električne energije porabljene za delovanje lahko proizvedejo tudi do 8,48 kWh toplote. Veljajo za najbolj učinkovit sistem ogrevanja, saj ponujajo izkoristek tudi do 848%*. Danes si vsi želimo, da bi bilo naše bivanje okolju čimbolj prijazno. Toplotne črpalke veljajo za enega redkih ogrevalnih sistemov, ki ne vpliva negativno na naše okolje. So edini pravi odgovor za trajnostno ogrevanje za naslednje generacije.

 

*(toplotna črpalka KRONOTERM ETERA)

 

Prav tako se investicija v toplotno črpalko povrne zelo hitro zaradi nižjih stroškov obratovanja in subvencij, ki so na voljo za energetsko učinkovite rešitve.

 

Solarni sistemi omogočajo izkoriščanje sončne energije, kar zmanjša vaše energetske račune, vendar so odvisni od vremenskih razmer.

adapt+versi

Kako pa je z ostalimi ogrevalnimi sistemi?

Ogrevanje s pečmi na drva, pelete ali sekance je ena izmed možnostih, vendar bi jo za gradnjo nove hiše odsvetovali, saj ima kar nekaj pomanjkljivosti. Peči na drva zahtevajo redno nalaganje in dovolj prostora za skladiščenje, pri gorenju pa se sprošča več prašnih delcev, kar ni idealno za kakovost zraka.

 

Peči na pelete, čeprav učinkovite, potrebujejo večji prostor za shranjevanje in zahtevajo občasno čiščenje, poleg tega pa je začetna investicija višja. Podobno velja za peči na sekance, kjer je poleg večjega prostora za skladiščenje potrebna tudi višja začetna investicija in redno čiščenje.

 

Plinski kondenzacijski kotli postajajo vprašljiva naložba zaradi napovedane prepovedi prodaje plinskih peči po letu 2030, kar lahko vpliva na dolgoročno vrednost investicije. Pri teh sistemih ogrevanja je potrebno vzeti v zakup tudi stroške, ki so potrebni za delovanje. Eden od njih je strošek vgradnje dimnika, ki bo znižal naš proračun, namenjen za ogrevalne sisteme.

Električno ogrevanje je preprosto za namestitev in tudi možna izbira, a ima visoke obratovalne stroške zaradi cene elektrike, prav tako pa zaradi nizke učinkovitosti ni priporočljivo za ogrevanje velikih prostorov.

 

Prav tako lahko kot težave sklepamo dejstvo, da si je problem zagotoviti nemoteno oskrbo s kvalitetnim gorivom, kvaliteta pelet, je velikokrat vprašljive kakovosti. Enako lahko rečemo za drva, kjer je vprašljiva njihova suhost, kar onemogoča optimalen iskoristek, potrebuje dodaten čas da se drva posušijo. Pravtako pa shramba le teh zavzema prostor, ki je v današnjih časih zelo pomemben. Zaradi nenehne potrebe po novem potrošnem materialu, od katerega je naše gretje odvisno, je problem tudi pravočasno naročanje. Nihče si ne želi čakati naročila ali pa ga dobiti prehitro, ker lahko imamo problem s prostorom.

Zakaj izbrati toplotno črpalko za vašo hišo?

Izbira kvalitetne in učinkovite toplotne črpalke omogoča brezskrbno delovanje brez dodatnega dela, skrbi ali potrebe po nabavi energenta. Vaša hiša bo pozimi vedno prijetno topla, poleti pa hladna, ne da bi vas skrbelo za upravljanje.

Ena sama naprava poskrbi tako za ogrevanje, hlajenje kot tudi za pripravo tople sanitarne vode, kar dodatno poenostavi vaš sistem. Poleg tega zavzamejo izredno malo prostora, kar omogoča učinkovitejšo izrabo prostora v vašem domu. Sistem ogrevanja ali hlajenje lahko preko povezave na pametnem telefonu upravljate in spremljate, kjer koli že ste.

 

Med fazo gradnje pa toplotna črpalka omogoča tudi sušenje estrihov, kar pospeši celoten proces gradnje, saj so estrihi enakomerno in hitreje sušeni.

 

Pri gradnji nove hiše so postale zelo priljubljena izbira zaradi svoje sposobnosti, da iz okolja izvlečejo tudi do 80 % potrebne energije za ogrevanje, popolnoma brezplačno. Preostanek energije predstavlja manjši delež električne energije. Tako se električna energija porablja izključno za delovanje toplotne črpalke in ne samo za ogrevanje, za katerega toplotna črpalka pridobi potrebno energijo iz okolja.

 

Poleg ekonomičnosti toplotne črpalke pomembno vplivajo na zmanjšanje emisij CO2, prispevajo k boljši kakovosti zraka in so v skladu z okoljskimi standardi, kot je PURES, ki zahteva najmanj 25 % delež obnovljivih virov energije v novogradnjah.

 

Ob tem toplotne črpalke ne potrebujejo dodatnega sistema za pripravo tople sanitarne vode, kar pomeni manj zapleteno instalacijo in nižje začetne stroške, saj tako ogrevanje kot pripravo tople sanitarne vode pokriva ena naprava.

Današnji način življenja zahteva, da je vse takoj, tudi to, da so okvare odpravljene v čim hitrejšem času in da ne ostanemo na mrzlem. S toplotnimi črpalkami KRONOTERM ste lahko popolnoma brez skrbi, saj bo naša servisna ekipa morebitne motnje odpravila izredno hitro in učinkovito. Večino motenj lahko odpravimo s pomočjo diagnostike na daljavo, brez obiska pri vas doma.

 

Z izbiro toplotne črpalke se izognete tudi potrebi po gradnji dimnika, kar je še ena olajšava, saj dimniki zahtevajo dodatno vzdrževanje in povečajo začetne investicije pri bolj tradicionalnih sistemih ogrevanja. Odmislite lahko tudi prostor za skladiščenje energentov, katerega bi potrebovali v primeru ogrevanja z bolj tradicionalnimi ogrevalnimi sistemi.

 

V primerjavi z ostalimi ogrevalnimi sistemi je videz modernejših modelov toplotnih črpalk tudi estetsko privlačen in elegantno dopolni zunanji videz vašega doma. Ker se v podjetju KRONOTERM zavedamo, kako pomemben je vsak element za končen izgled naše okolice, smo skupaj z oblikovalskim studiem razvili oblikovno dovršene zunanje enote toplotnih črpalk, ki so za svoj dizajn prejele številne prestižne nagrade. Poleg skrbno izbranih minimalističnih linij smo veliko pozornosti namenili tudi izboru barv.

 

Za postavitev notranje enote toplotne črpalke boste potrebovali v kotlovnici manj prostora, ki je v današnjih časih vedno bolj pomemben. Vaša kotlovnica, je tako lahko bistveno manjša, saj toplotne črpalke zavzamejo manj prostora kot bolj klasični načini ogrevanja.

 

Poleg nižjih obratovalnih stroškov je vzdrževanje teh sistemov enostavno in poceni.  Investicija se običajno povrne v 5 do 7 letih, oz. v kolikor izberete kakovostno toplotno črpalko je investicija povrne še hitreje. Poleg tega pa uporaba toplotne črpalke znatno zmanjša negativne vplive na okolje.

Kako izbrati pravo toplotno črpalko za ogrevanje vaše nove hiše?

Pri izbiri toplotne črpalke najprej premislite o najbolj ekonomičnem izkoriščanju toplotnega vira. Podtalna voda s povprečno temperaturo okoli 10 °C je najučinkovitejša, če je na voljo v zadostni količini. Sledi izkoriščanje toplote zemlje preko horizontalnih kolektorjev ali vertikalnih sond, kar zahteva dovolj veliko površino. Če teh možnosti ni, je najboljša izbira toplota okoliškega zraka in toplotne črpalke zrak/voda.

 

Pri izbiri toplotne črpalke zrak/voda bodite pozorni tudi na različne izvedbe, ki se razlikujejo po učinkovitosti in sposobnosti doseganja želenih temperatur. Preverite tudi grelno število toplotne črpalke (SCOP – letno grelno število).

Bolj napredne črpalke, ki imajo višji koeficient učinkovitosti (SCOP) in izboljšane tehnološke rešitve, običajno stanejo več. Ta tehnologija omogoča učinkovitejše delovanje, kar se odraža v nižjih obratovalnih stroških.

 

Dobre toplotne črpalke imajo SCOP nad 3.5., KRONOTERM toplotne črpalke pogosto presegajo SCOP 6, naš model geotermalne toplotne črpalke ETERA pa ponuja SCOP kar 8.48. Višja kot je vrednost SCOP, nižji bodo vaši stroški energije in večja energetska učinkovitost.

 

Poleg tega imajo toplotne črpalke dolgo življenjsko dobo. Povprečna življenjska doba toplotne črpalke je okoli 15 let, vendar črpalke podjetja KRONOTERM delujejo še dlje, tudi več desetletij, kar pomeni dodatne prihranke na daljši rok.

Postavitev_pisarna

Kako znižati stroške gradnje hiše?

Eden od učinkovitih načinov za zmanjšanje stroškov je izbira energetsko učinkovitih sistemov ogrevanja, kot so toplotne črpalke. Na voljo so subvencije Eko sklada, ki znatno znižajo začetne stroške investicije v toplotne črpalke.

 

Poleg subvencij so na voljo tudi krediti z zmanjšano obrestno mero, ki olajšajo financiranje naložb v toplotne črpalke in nizkotemperaturne ogrevalne sisteme, kot je talno ogrevanje. S temi finančnimi spodbudami lahko dolgoročno prihranite denar, saj bodo vaši stroški ogrevanja nižji, investicija pa se bo povrnila hitreje.

 

V procesu oddaje povpraševanja izvajalcu pošljite čim bolj specifične zahteve in informacije o vašem objektu in o vaših potrebah in navadah (željena temperatura v objektu, št. porabnikov v gospodinjstvu, velikost objekta,…), da boste popolnoma prepričani, da ste izbrali primerno napravo . Na začetku sodelovanja se jasno dogovorite, kaj vam je pri vgradnji najbolj pomembno, kaj bo kdo naredil in kaj se pričakuje od izvajalca.

 

Pametno je tudi skrbno načrtovati izbiro materialov in izvajalcev. Pridobite več ponudb in izberite tistega, ki ponuja najboljše razmerje med kakovostjo in ceno. Zelo pomembno je tudi katerega ponudnika in kakšno toplotno črpalko izberete. Razmislite o vgradnji bolj kakovostnih toplotnih črpalk z višjim SCOP faktorjem, ki vam bodo na dolgi rok prinesle višje prihranke. Dolgoročne prihranke lahko povečamo tudi s preventivnim servisnim pregledom, s pomočjo katerega poskrbimo za stalno optimalno delovanje naprave in lahko preprečimo kakšno morebitno motnjo.

 

Prav tako je smiselno izbrati standardne velikosti in oblike oken, vrat ter drugih elementov, saj so ti običajno cenejši od prilagojenih rešitev. Investirajte v dobro izolacijo, ki bo zmanjšala toplotne izgube in dolgoročno prihranila pri stroških ogrevanja.

 

S premišljenim načrtovanjem in izkoriščanjem finančnih spodbud lahko znatno znižate stroške gradnje in hkrati zgradite energetsko učinkovito hišo.

Gradnja hiše za konec

Gradnja lastne hiše je zahteven in vznemirljiv projekt, ki zahteva natančno načrtovanje in premišljeno odločanje.

 

Ključni koraki, kot so nakup ustreznega zemljišča, izdelava podrobnega projekta, pridobitev gradbenega dovoljenja, izbira zanesljivih izvajalcev in skrbno spremljanje stroškov, so bistveni za uspešno izvedbo gradnje.

 

Toplotne črpalke predstavljajo enega najpomembnejših vidikov sodobne gradnje hiše. So energetsko učinkovite in okolju, saj iz okolja pridobijo do 80% potrebne energije in jo pretvorijo v toploto.

 

Gradnja hiše je lahko zahteven projekt, a s skrbnim načrtovanjem, sodelovanjem s strokovnjaki in izbiro kvalitetnih izvajalcev si lahko prihranite ogromno časa in živcev, bistveno izboljšate udobje in energetsko učinkovitost vašega doma.

 

Prav tako si lahko pomagate z izkoriščanjem finančnih spodbud in izbiro kakovostne toplotne črpalke, ki je eden najboljših sodobnih načinov ogrevanja v primeru gradnje hiše, saj omogoča najnižje stroške ogrevanja, obenem pa prispeva k zmanjšanju vpliva na okolje. Čeprav začetna investicija v toplotno črpalko morda zahteva višja sredstva, se vam bo zaradi prihrankov na dolgi rok povrnila.

 

Na podlagi tega lahko zgradite energetsko učinkovito in udobno hišo, ki bo izpoljnjevala vaše želje in potrebe ter hkrati prispevala k čistejšemu okolju in k prihrankom na dolgi rok.

Pridobite rešitev ogrevanja, ki se prilega vašim potrebam in domu – kontaktirajte KRONOTERM za brezplačno strokovno svetovanje, kjer vam pomagamo izbrati najprimernejši sistem ogrevanja.


Oznake: , , , ,