Znanje

VAŠ BOJLER POVZROČA TOLIKO EMISIJ KOT OSEBNI AVTO 

Povprečen električni bojler pri ogrevanju sanitarne vode v enem letu povzroči približno 1.300 kg izpustov CO₂ – enako količino kot letna vožnja povprečnega evropskega družinskega avtomobila.
Bojler vodni kamen

V času, ko iščemo načine za zmanjšanje ogljičnega odtisa, pogosto spregledamo eno najbližjih in najbolj učinkovitih možnosti: priprava tople sanitarne vode. Medtem ko razmišljamo o električnih avtomobilih, sončnih elektrarnah in energetski prenovi stavb, v naših domovih ostaja pomemben vir emisij skoraj neopažen. 

Koliko emisij povzroči električni bojler?

Povprečen električni bojler porabi za ogrevanje sanitarne vode približno 3.800 kWh elektrike na leto. Če ta energija ni v celoti pridobljena iz obnovljivih virov, to pomeni okoli 1.300 kg emisij CO₂ – približno enako kot novejši osebni avtomobil, ki v enem letu prevozi 10.000 kilometrov in enako količino kot letna vožnja povprečnega evropskega družinskega avtomobila. 

Da, prav ste prebrali – voda za tuširanje in pomivanje prispeva k emisijam približno toliko kot avto na letni ravni. 

Zakaj električni bojler ni več primerna izbira?

Čeprav so električni bojlerji razširjeni in enostavni za uporabo, imajo nizko energetsko učinkovitost in predstavljajo visok strošek – tako z vidika denarja kot emisij: 

  • visoka poraba elektrike, 
  • višji mesečni stroški (tudi več kot 500 € letno), 
  • kratka življenjska doba (10–12 let), 
  • Učinkovitost z leti pada, še posebej v območjih s trdo vodo, kjer je nabiranje vodnega kamna posebej problematično, 
  • velik ogljični odtis. 

V primerjavi s sodobnimi rešitvami so zastareli in neučinkoviti – še posebej v časih, ko je varčevanje z energijo nujno, ne le priporočljivo. 

Loft living room interior design

Toplotna črpalka za sanitarno vodo: 75 % manjša poraba, 1.000 kg manj emisij

  • Kako deluje sanitarna toplotna črpalka? Sanitarne toplotne črpalke izkoristijo toploto iz zraka in iz 1 kWh elektrike ustvarijo do 4 kWh toplote. To pomeni do 75 % manjšo porabo električne energije za enako količino tople vode. 
  • Koliko lahko prihranite s sanitarno toplotno črpalko? Namesto 3.400 kWh letno boste porabili le okoli 850 kWh, kar prinaša prihranek do 460 € letno. 
  • Koliko emisij lahko zmanjšate s sanitarno toplotno črpalko? Emisije se zmanjšajo s približno 1.300 kg na le okoli 300 kg CO₂ na leto – prihranek, primerljiv z vožnjo avtomobila na dolžini 7.000 kilometrov. Če pa napravo povežete s sončno elektrarno, lahko emisije pri ogrevanju sanitarne vode zmanjšate skoraj na nič. 
  • Kako namestite sanitarno toplotno črpalko? Sanitarne toplotne črpalke KRONOTERM omogočajo preprosto vgradnjo na obstoječe električne in vodovodne priključke, brez večji gradbenih posegov. 

Investicija z visokimi prihranki

Čeprav je začetna investicija v sanitarno toplotno črpalko višja od električnega bojlerja, se ta zaradi občutnih prihrankov povrne že v nekaj letih. Ob tem so za finančno najšibkejše na voljo tudi državne subvencije, ki začetne stroške dodatno znižajo. 

Čas za ukrepanje je zdaj

Včasih zadostuje ena preprosta odločitev. Zamenjava električnega bojlerja s toplotno črpalko zmanjša stroške, emisije in vam omogoči, da dejansko prispevate k bolj čistemu okolju. 

Ne iščite rešitve predaleč. Začnite doma. Kontaktirajte nas za zamenjavo zastarelega električnega bojlerja za sodobno sanitarno toplotno črpalko. 

Pogosta vprašanja

– 01
Koliko elektrike porabi električni bojler za ogrevanje sanitarne vode?

Povprečen električni bojler porabi približno 3.800 kWh na leto, kar ustreza približno 1.300 kg emisij CO₂ – enako kot vožnja z avtomobilom na razdalji 9.000 km. 

– 02
Kolikšen je prihranek pri zamenjavi električnega bojlerja s toplotno črpalko?
+

Poraba električne energije se zmanjša za približno 75 % – s 3.800 kWh na 850 kWh letno. To pomeni občutno nižje stroške in do 1.000 kg manj emisij CO₂ na leto. 

– 03
Ali lahko sanitarno toplotno črpalko priklopim na sončno elektrarno?
+

Da. V kombinaciji s sončno elektrarno je ogrevanje vode lahko skoraj brezplačno in brez emisij. 


Oznake: ,

Preberite več