Toplogredni plini so večinoma posledica človeka. Zaradi povečane industrije, kmetijstva in infrastrukture se izpusti toplogrednih plinov vsako leto le še povečujejo. Precejšen delež toplogrednih izpustov predstavlja tudi ogrevanje na fosilna goriva (npr. olje, plin), medtem ko je posledica izpustov trdnih delcev v zrak kurjenje s kurilnimi napravami na trdna goriva (npr. les, premog).
Ogrevanje s kurilnimi napravami na fosilna goriva tako pripomore tudi k hitremu segrevanju okolja. Fosilna goriva v zrak sproščajo plin CO2, ki je eden izmed razlogov za segrevanje ozračja. Zaradi prevelikih količin toplogrednih plinov se temperatura zemlje viša in prihaja do podnebnih sprememb, morja in gozdovi pa zaradi vse večje lastne onesnaženosti, ne zmorejo opravljati pomembne funkcije, to je odstranjevanja CO2 iz ozračja.
Toplotne črpalke so najboljša rešitev obeh problemov, tako zmanjšanja CO2 izpustov kot tudi zmanjšanja trdnih delcev, saj jih ne proizvajajo. Toplotne črpalke so okolju najbolj prijazen način ogrevanja.