Znanje

GEOTERMALNE TOPLOTNE ČRPALKE Z ZEMELJSKIMI KOLEKTORJI – ODLIČNA IZBIRA ZA NOVOGRADNJE 

Pri načrtovanju novega doma je ključna odločitev izbira učinkovitega in dolgoročno ugodnega sistema ogrevanja. Geotermalne toplotne črpalke s horizontalnimi zemeljskimi kolektorji so ena najboljših rešitev, saj zagotavljajo stabilno delovanje, visoko energetsko učinkovitost ter minimalne obratovalne stroške.
Geotermalna toplotna črpalka

Pri gradnji novega doma se pogosto pojavi vprašanje, kako poskrbeti za učinkovito ogrevanje, ki bo dolgoročno prinašalo prihranke in zagotavljalo energetsko neodvisnost in najvišjo raven udobja. Geotermalne toplotne črpalke z uporabo horizontalnih zemeljskih kolektorjev so ena najučinkovitejših in najbolj trajnostnih rešitev za novogradnje. 

Kaj so horizontalni zemeljski kolektorji?

Horizontalni zemeljski kolektorji so cevni sistemi, položeni v zemljo na globini od 1 do 1,5 metra, kjer temperatura skozi vse leto ostaja stabilna. Po njih kroži toplonosni medij (hladivo), ki prevzema toploto iz zemlje in jo prenaša v toplotno črpalko, ta pa nato ogreva ali hladi dom ter pripravlja toplo sanitarno vodo.

Zakaj so horizontalni kolektorji dobra izbira za novogradnje?

Novogradnje ponujajo idealne pogoje za vgradnjo horizontalnih kolektorjev, saj je teren pogosto še v surovem stanju ali celo že izkopan. To omogoča: 

  • Enostavno izvedbo brez dodatnih posegov v urejeno okolico 
  • Nižje stroške zemeljskih del 
  • Hitro povračilo investicije 
  • Visoko energetsko učinkovitost z nižjimi obratovalnimi stroški 

V primerjavi z globokimi geotermalnimi vrtinami so horizontalni kolektorji cenovno dostopnejši, hkrati pa zagotavljajo stabilno in zanesljivo delovanje. 

Geotermalna toplotna črpalka

Kakšne kolektorje poznamo in kateri je pravi za vas?

Izbirate lahko med različnimi vrstami horizontalnih kolektorjev ter si tako uredite ogrevalni sistem glede na vaše želje: 

  • Klasični horizontalni kolektorji: Najbolj pogosto uporabljeni, položeni v enem sloju. Za vsak kvadratni meter ogrevane površine objekta se priporoča približno 1,5 do 2 m² zemljišča za namestitev kolektorja. 
  • Spiralni kolektorji: Gibljive cevi so položene v spiralo v jarku, širokem približno 2 in globokem 1,5 metra, kar olajša namestitev na zemljiščih z bazeni in podobnimi elementi in zmanjša potrebo po prostoru za 40 %. 
  • Košarasti kolektorji: Kompaktna izvedba, primerna za manjše parcele. Za izvedbo se v zemljo izvrta vrtine premera med 50 in 60 centimetri, globoke od 5 do 15 metrov, vanje pa se vstavi t.i. energetska košara – spiralno navite cevi. 

Izbira prave vrste kolektorja je odvisna od velikosti parcele, vrste tal in energetskih potreb objekta. Naši strokovnjaki vam lahko pomagajo poiskati najbolj optimalno rešitev za vaš dom. 

Prednosti zemeljskih kolektorjev v primerjavi z zrak-voda črpalkami

Razlogov, zakaj je v novogradnji smiselno razmisliti o vgradnji geotermalne toplotne črpalke namesto toplotne črpalke zrak-voda, je več: 

  • Večja učinkovitost: Toplotne črpalke zemlja-voda s horizontalnimi kolektorji so energetsko učinkovitejše od toplotnih črpalk zrak-voda, saj zemlja skozi vse leto ohranja stabilno temperaturo. Pozimi je zemlja toplejša od zraka, kar omogoča lažje ogrevanje, poleti pa hladnejša, kar je idealno za hlajenje. Stabilna temperatura zemlje pomeni manjšo potrebo po delu toplotne črpalke za dosego želene temperature, kar zniža porabo električne energije in poveča prihranke. 
  • Več prostora na zemljišču: Če se odločimo za geotermalno toplotno črpalko, nam na zemljišče ni treba umeščati zunanje enote, kot je to običajno pri sistemih zrak-voda, zato je izkoristek zemljišča večji.  
  • Daljša življenjska doba: Geotermalne toplotne črpalke imajo zaradi stabilnega in konsistentnega delovanja, ki ga omogoča enakomerna temperatura vira (zemlje), občutno daljšo življenjsko dobo v primerjavi s toplotnimi črpalkami zrak-voda. K daljši življenjski dobi dodatno doprinese dejstvo, da so manj izpostavljene temperaturnim nihanjem in zunanjim vremenskim vplivom, kar pomeni dolgotrajno in zanesljivo delovanje ter znatno zmanjšane dolgoročne stroške investicije in vzdrževanja. 
  • Višja subvencija: Ob vgradnji geotermalne toplotne črpalke boste prejeli trikrat višjo* subvencijo kot ob vgradnji toplotne črpalke zrak-voda. 
  • Ni izpostavljena vremenskim vplivom: geotermalne toplotne črpalke ne potrebujejo zunanje enote, zato niso izpostavljene zunanjim vplivom. 
  • Tiho delovanje: geotermalne toplotne črpalke so skorajda neslišne. Ker nimajo zunanje enote, ne motijo okolice, delovanje notranje enote pa je skoraj nezaznavno. 
Toplotna črpalka ETERA

Ugodnejša investicija kot vrtina

Horizontalni kolektorji so občutno cenejši od vrtin z geosondo (vertikalnih zemeljskih kolektorjev), saj ne zahtevajo globokih izkopov in dodatnih dovoljenj. To pomeni, da se stroški zmanjšajo, ne da bi se pri tem morali odpovedati prednostim geotermalnih toplotnih črpalk. Ta rešitev je posebej privlačna za večje parcele, kjer je dovolj prostora za polaganje cevi, in za zemljišča, kjer izvedba vrtine ni mogoča. 

Investicija v prihodnost

Nestabilnost cen energentov in pritiski na zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida narekujejo, da vse več ljudi razmišlja o dolgoročnih rešitvah za ogrevanje. Geotermalne toplotne črpalke so najučinkovitejše toplotne črpalke z dolgo življenjsko dobo, minimalnimi stroški vzdrževanja in izjemno zanesljivim delovanjem 

ETERA – najučinkovitejša toplotna črpalka za dolgotrajno rešitev

Zahvaljujoč modularni zasnovi se izognemo potrebi po zamenjavi celotnega sistema ob nadgradnji ali morebitni okvari, saj lahko preprosto zamenjamo le en modul v toplotni črpalki. 

 

V podjetju KRONOTERM smo razvili geotermalno toplotno črpalko nove generacije, ETERA, našo najučinkovitejšo toplotno črpalko, ki se ponaša z dolgo življenjsko dobo in izjemno energetsko učinkovitostjo, ki prinaša: 

 

  • Do 2-krat daljšo življenjsko dobo v primerjavi s toplotnimi črpalkami zrak-voda, zato so dolgoročni prihranki še toliko višji, investicija pa dolgoročno skorajda razpolovljena, 
  • Modularno zasnovo – Možnost nadgradnje ali odprave okvar brez zamenjave celotnega sistema, 
  • Izjemno energetsko učinkovitost – SCOP kar 6,22, kar pomeni, da iz enega kilovata porabljene elektrike proizvede 6,22 kW toplote čez celotno ogrevalno sezono. 

 

Ste pripravljeni na investicijo v prihodnost vašega doma? Izberite ETERO – najnaprednejšo geotermalno toplotno črpalko, ki bo vašemu domu zagotovila udobje in prihranke desetletja. Pridobite brezplačno ponudbo in izračun prihrankov! 


Oznake: , , ,