Znanje

TOPLOTNA ČRPALKA ZEMLJA/VODA – VSE, KAR MORATE VEDETI 

Toplotna črpalka zemlja/voda je ena najbolj zanesljivih in učinkovitih rešitev za ogrevanje, saj izkorišča stabilno toploto, shranjeno v zemlji. Deluje neodvisno od vremena, z nizkimi stroški in tiho – idealna izbira za vse, ki želijo dolgoročne prihranke ter trajnosten način ogrevanja.
ETERA

Toplotna črpalka zemlja/voda je ena najbolj učinkovitih rešitev za ogrevanje doma, saj izkorišča geotermalno energijo, shranjeno v zemlji. Zaradi stabilne temperature tal deluje neodvisno od zunanjega vremena, z nizkimi obratovalnimi stroški in dolgo življenjsko dobo. 

Kako deluje toplotna črpalka zemlja/voda?

Toplotna črpalka zemlja/voda izkorišča geotermalno energijo, shranjeno v zemlji in kamninah, ki predstavlja stabilen in zanesljiv vir toplote skozi vse leto. Zemlja ohranja konstantno temperaturo med 0 in 9 °C, kar omogoča izjemno visoko učinkovitost toplotnih črpalk, ki delujejo neodvisno od zunanjih vremenskih pogojev. Tako sistem deluje z minimalnimi nihanji v učinkovitosti skozi leto, kar zagotavlja nizke obratovalne stroške in dolgo življenjsko dobo naprave. 

Načini izkoriščanja toplote zemlje

Toploto iz zemlje pridobivamo na dva glavna načina:  

  • Vertikalne geosonde so vertikalne vrtine globine od 60 do 200 metrov, v katere so vstavljene cevne U-zanke za izkoriščanje toplote iz globljih plasti zemlje. Iz enega metra dolžine sonde je možno pridobiti med 40 in 60 W toplotne moči, kar je odvisno predvsem od sestave tal. Število in globina sond se določita glede na potrebno moč toplotne črpalke. Za vsako sondo je potrebnih približno 25 m² površine, poleg tega pa mora biti omogočen dostop za vrtalni stroj s širino vsaj 2,5 metra. Izvedba običajno traja 1 do 3 dni in vključuje vrtanje, vgradnjo sonde ter polnjenje vrtine. 
  • Horizontalni zemeljski kolektorji so cevi, položene plitvo v zemljo, na globini od 120 do 170 cm, običajno v obliki posameznih zank dolžine okoli 100 m z razmakom 0,7 m. Iz enega metra cevi lahko pridobimo od 10 do 35 W toplotne moči, odvisno od sestave in vlažnosti tal – bolj kot je zemlja vlažna, več toplote odda. Gre za cenovno ugodnejši sistem kot vertikalne geosonde, a zahteva večjo površino – od 1,5- do 2-kratnik ogrevane površine objekta. Nad kolektorji je dovoljena ozelenitev, ni pa dovoljeno saditi dreves z globokimi koreninami ali postavljati objektov, parkirišč in poti. Zemlja se namreč obnavlja s pomočjo sonca in padavin, kar zagotavlja dolgoročno učinkovitost sistema. 

Zakaj je sistem zemlja/voda tako učinkovit?

Zaradi konstantne temperature zemljišča so toplotne črpalke zemlja/voda zelo učinkovite. SCOP (sezonski koeficient učinkovitosti) lahko doseže vrednosti nad 5, kar pomeni, da za vsak porabljen kilovat električne energije pridobimo več kot 5 kW toplotne energije. Ta visoka učinkovitost se odraža v nizkih mesečnih stroških ogrevanja, ki ostajajo stabilni skozi vse leto. 

WIP Garaža

Toplotna črpalka zemlja/voda: idealna izbira za novogradnje

Toplotna črpalka zemlja/voda je odlična izbira pri načrtovanju novogradnje ali energetske prenove objekta. Sistem je najbolje vgraditi že v fazi načrtovanja, saj so takrat zemeljska dela in umestitev sistema najlažja in optimalna. Ob pravilni zasnovi boste imeli na voljo zanesljiv in dolgoročen sistem ogrevanja, ki ne potrebuje pogostih posegov in je praktično brezskrben. 

Ključne prednosti toplotne črpalke z zemeljskim virom toplote

  • Visoka energetska učinkovitost: Zmanjšanje stroškov ogrevanja in stalna učinkovitost skozi vse leto. 
  • Dolga življenjska doba: Sistem lahko deluje tudi do dvakrat več kot pri sistemih zrak–voda. Geotermalna toplotna črpalka KRONOTERM ETERA  je zasnovana modularno, kar še dodatno podaljša njeno življenjsko dobo zaradi možnosti menjave ali nadgradnje posameznih modulov namesto celotnega sistema. 
  • Minimalno vzdrževanje: Sistem zahteva malo vzdrževanja, saj je zasnovan za dolgo in nemoteno delovanje. 
  • Tihi in diskreten sistem: Ker ni zunanje enote, je sistem zelo tih in ne vpliva na zunanji izgled objekta. 

Kakšne so zahteve za vgradnjo in kolikšna je investicija?

  • Površina za kolektorje: Za hišo z 120 m² ogrevalne površine boste potrebovali približno 240–360 m² zemljišča za horizontalne kolektorje. 
  • Globina za geosonde: Globina se običajno giblje med 60 in 100 m, odvisno od geologije terena. 
  • Čas izvedbe: Namestitev geosond traja 1–3 dni, medtem ko so potrebni nekoliko daljši roki za horizontalne kolektorje. 
  • Čeprav je začetna investicija višja kot pri sistemu zrak–voda, se dolgoročno izkaže kot bolj stroškovno učinkovita – zaradi manjših obratovalnih stroškov in daljše življenjske dobe. Gre za trajno rešitev, saj se ob morebitni menjavi sistema novi sistem preprosto priklopi na obstoječo geosondo – zato je investicija primerna tudi za več generacij. 

Je toplotna črpalka zemlja/voda primerna za vaš dom?

Toplotna črpalka zemlja/voda je odlična izbira za: 

  • Uporabnike, ki želijo najnižjo porabo energije in dolgoročne prihranke. 
  • Investitorje, ki iščejo trajnostno rešitev za ogrevanje in hlajenje. 
  • Lastnike novogradnj ali tiste, ki načrtujejo energetske prenove, saj omogoča optimizacijo že v fazi načrtovanja. 
  • Uporabnike z večjo zemljiško površino ali možnostjo izvedbe geosond. 
  • Ekološko ozaveščene uporabnike, ki iščejo energetsko učinkovito in okolju prijazno rešitev. 
  • Investitorje, ki želijo zagotoviti vir ogrevanja za več generacij. 

Če razmišljate o vgradnji toplotne črpalke zemlja/voda ali želite izvedeti več, vam z veseljem svetujemo. Kontaktirajte nas in preverite, ali je ta rešitev prava za vaš dom ali objekt. 

Pogosta vprašanja

– 01
Kaj je toplotna črpalka zemlja/voda in kako deluje?

Toplotna črpalka zemlja/voda izkorišča toploto, ki je naravno shranjena v zemlji. S pomočjo zemeljskih kolektorjev ali geosond prenaša toploto iz zemlje v ogrevalni sistem objekta. Sistem deluje učinkovito celo leto, saj zemlja ohranja konstantno temperaturo. 

– 02
Kakšne so prednosti toplotne črpalke z zemeljskim virom toplote?
+

Prednosti vključujejo najvišjo energetsko učinkovitost (SCOP nad 5), stabilno delovanje ne glede na vreme, dolgo življenjsko dobo sistema, tiho delovanje in sistem brez zunanje enote 

– 03
Koliko zemljišča potrebujem za toplotno črpalko zemlja/voda?
+

Za horizontalni kolektorski sistem potrebujete približno 3-krat večjo površino, kot je ogrevana površina objekta (npr. za 120 m² ogrevanja vsaj 240–360 m² zemljišča). Če ni dovolj prostora, se lahko uporabijo vertikalne geosonde. 


Oznake: , , , , ,

Preberite več