Toplotna črpalka za delovanje izrablja obnovljive vire: zrak, vodo ali zemljo. Vsi trije viri nam omogočajo, da je toplota, ki jo potrebujemo za ogrevanje, skorajda brezplačna. Toplotne črpalke pridobijo okrog 80 % vse potrebne energije za ogrevanje iz obnovljivih virov, ostalih 20 % pa predstavlja električna energija, ki jo toplotna črpalka potrebuje izključno za obratovanje naprave. Obnovljivi viri energije ali t.i. zelena energija je precej bolj ugodna kot fosilna in trda goriva. Peči na olje in plin za delovanje poleg energenta potrebujejo še električno energijo. Upoštevati moramo tudi strošek olja in plina, nenazadnje tudi izgradnjo dimnika, ki je vse prej kot ugodna.
- MAJHNI STROŠKI VZDRŽEVANJA
Vsakoletno čiščenje dimnika in prevoz energenta sta strošek, ki ju pri ogrevanju s toplotno črpalko ni. Pri toplotnih črpalkah ob normalnih in potrebam ustreznih obremenitvah nepredvidenih vsakoletnih stroškov ni. Priporočljiv je zgolj preventivni servisni pregled, s pomočjo katerega poskrbimo za stalno optimalno delovanje naprave in lahko preprečimo kakšno motnjo, ki bi lahko v nadaljevanju povzročila večje težave. Priporočeno je, da se pregled izvaja enkrat letno. Serviser pregleda celoten sistem, opravi meritve ter očisti filtre. Podobno kot pri avtomobilu, ki ga enkrat letno peljete na servis.
- TOPLA SANITARNA VODA SKOZI VSE LETO
Poleg ogrevanja prostorov v kurilni sezoni je potrebno zagotoviti toplo sanitarno vodo skozi vse leto. Pri nekaterih drugih energentih (npr. drva) sta ogrevanje in segrevanje tople sanitarne vode ločena. Sanitarno vodo se tako mnogokrat ogreva z električnimi hranilniki, ki pa vemo, porabijo precej električne energije. S toplotno črpalko je ta problem rešen tako, da ima v nastavitvah predpripravljena dva režima, letnega in zimskega. Pri zimskem se poleg segrevanja sanitarne vode vključi (tudi avtomatsko) še ogrevanje prostorov. Tako ni nobenega dela ali skrbi za toplo sanitarno vodo v mesecih izven kurilne sezone. Izbere lahko tudi samostojno sanitarno toplotno črpalko, ki nadomesti potratne električne hranilnike. Sanitarna toplotna črpalka se veže na vse obstoječe ogrevalne sisteme, če se uporabnik ne odloči za ogrevalno toplotno črpalko.
Ena ni nobena pravijo in tako tudi toplotna črpalka nima zgolj ene funkcije. Poleg vsem znanega ogrevanja prostorov in segrevanja sanitarne vode, ima toplotna črpalka tudi možnost hlajenja prostorov, kar je odlična nadomestitev klimatskih naprav. Moderna arhitektura se že dolga leta vrti okoli steklenih fasad in velikih odprtih volumnov, kar nam skozi zimo sicer zagotavlja delno pasivno ogrevanje, v poletnih mesecih pa lahko predstavlja velik izziv za senčenje in hlajenje. To je tudi eden izmed razlogov, da hlajenje objektov postaja vse bolj pomembno. Toplotne črpalke tako poleg ogrevanja, zagotavljajo hlajenje na aktiven način (reverzibilne toplotne črpalke, kjer pri hlajenju deluje kompresor črpalke) in na pasiven način (pri toplotnih črpalkah zemlja/voda in voda/voda, kjer pri hlajenju delujejo samo primarne črpalke). S tem se znebite še enega stroška – stroška klimatske naprave.
Ste že slišali, da bi subvencionirali uporabo peči na drva ali plin? Niste, ker ne obstaja. Subvencije so namreč namenjene zgolj za uporabo obnovljivih virov energije, saj Eko sklad z nepovratnimi finančnimi spodbudami javnost osvešča in spodbuja k uporabi okolju bolj prijaznih energentov. Celotna Evropa vključno s Slovenijo je zavezana, da bo do leta 2050 precej zmanjšala uporabo fosilnih in trdih goriv, pri čemer igrajo pomembno vlogo tudi omenjene finančne spodbude. Za nakup toplotnih črpalk zagotavlja Eko sklad vse do 5000 evrov. Znesek je odvisen od občine uporabnika ter tipa toplotne črpalke. Za lažjo vložitev prošnje za podelitev subvencije smo pred časom izdelali elektronski priročnik Kako lahko prihranite pri nakupu toplotne črpalke?. V brezplačni e-knjigi so zbrane vse informacije o subvenciji, pogojih, potrebni razpisni dokumentaciji itd., ki vam precej olajšajo oddajo vloge za nepovratna finančna sredstva.