Prenova starejših hiš ponuja odlično priložnost za posodobitev njihovih energetskih sistemov, pri čemer je ena izmed najboljših rešitev vgradnja toplotne črpalke, ki izkorišča naravne vire, kot so zrak, zemlja ali podtalnica, za pridobivanje toplote. Starejše zgradbe se pogosto soočajo s težavami, kot so nizke višine tlakov, toplotni mostovi in omejen prostor za ogrevalne sisteme, kar lahko oteži uvedbo sodobnih rešitev. V tem kontekstu toplotne črpalke izstopajo kot učinkovita izbira, saj omogočajo tako ogrevanje kot hlajenje, pri tem pa zavzamejo minimalno prostora.
Toplotne črpalke so bolj učinkovite zaradi svojega delovanja, ki temelji na izkoriščanju naravnih virov za pridobivanje toplote. Proces izkoriščanja okoljske energije omogoča, da toplotne črpalke proizvedejo več toplotne energije, kot jo porabijo v obliki električne energije, kar se izraža z visokim koeficientom učinkovitosti (SCOP).
Na primer, če toplotna črpalka za delovanje porabi 1 enoto električne energije, lahko proizvede 3 do 8 enot toplotne energije, odvisno od modela in pogojev delovanja. Če si želimo priti do čim večjega izkoristka glede na porabljeno 1 enoto električne energije, je KRONOTERM toplotna črpalka odlična izbira zaradi svoje izjemne učinkovitosti. Iz ene enote električne energije proizvede več kot 8 enot toplotne energije, kar predstavlja kar 848 % izkoristek. Energijo za ogrevanje in hlajenje pa toplotna črpalka pridobiva popolnoma brezplačno iz okolja.
Vse to je v nasprotju s tradicionalnimi pečmi na drva, kjer je izkoristek energije pogosto nižji in zahteva večjo količino goriva ter posledično višje stroške.
Kaj pa če želimo ohraniti radiatorje?
Mnogi bi pomislili, da toplotne črpalke in radiatorji preprosto ne sodijo skupaj, saj se danes večinoma osredotočamo na ogrevanje s talnim gretjem. Pa vendar to ni povsem res! V številnih starejših objektih talno gretje ni prisotno, saj bi njegova vgradnja zahtevala obsežne gradbene posege. V takih primerih je kombinacija toplotne črpalke in radiatorjev povsem izvedljiva, le paziti moramo, da izberemo pravi tip toplotne črpalke.
V kolikor boste med prenovo ohranili gretje s pomočjo radiatorjev, so temu najbolj primerne visokotemperaturne toplotne črpalke, ki so posebej zasnovane za radiatorje in visoke temperature vode v ogrevalnem sistemu. Primerne so tako za starejše kot slabše izolirane objekte.
V zadnjih letih so na trgu in v tujini prepoznane in večkrat nagrajene toplotne črpalke podjetja KRONOTERM, za katere je potrebna malce višja začetna investicija, a z možnostjo povrnitve denarja v 5–7 letih in dolgoročnim prihrankom zaradi svojih značilnosti, ki omogočajo nižje stroške v obdobju po namestitvi. Investicija v pravo toplotno črpalko, kot je toplotna črpalka podjetja KRONOTERM, pa ni le finančna odločitev, ampak tudi odločitev za bolj zdrav, tišji in okolju prijaznejše domače okolje. Navsezadnje pa prihranek prostora, ki je v današnjem času velikega pomena.
Prav slednje je eno od glavnih prednosti uporabe toplotne črpalke pri prenovi. In sicer odprava potrebe po veliki kotlovnici, ki jo zahtevajo bolj tradicionalni sistemi ogrevanja. Namesto tega lahko prostor, ki je bil prej namenjen ogrevalnim napravam, izkoristimo za dodatne bivalne površine, kar še dodatno prispeva k izboljšanju udobja v domu.
Ekološki vidik toplotnih črpalk je prav tako pomemben. Prenova z uporabo toplotne črpalke ne prispeva le k izboljšanju udobja in funkcionalnosti doma, temveč tudi k zmanjšanju okoljskega vpliva. Če se sistem dopolni s sončno elektrarno, se lahko stroški ogrevanja in hlajenja še dodatno zmanjšajo, kar poveča dolgoročne prihranke in energetsko neodvisnost doma.
Poleg tega, da toplotne črpalke zmanjšujejo operativne stroške, prispevajo tudi k zmanjšanju ogljičnega odtisa, kar je še posebej pomembno v luči globalnih prizadevanj za zmanjšanje vplivov na okolje.
Poleg ogrevanja ponujajo toplotne črpalke še eno pomembno funkcijo – hlajenje. V poletnih mesecih delujejo kot klimatske naprave, kar je še posebej uporabno v prenovljenih starejših hišah, saj ni potrebe po dodatnih klimatskih enotah. Poleg hlajenja poskrbijo tudi za uravnavanje vlažnosti (potrebna je vgradnja konvektorjev za razvlaževanje), kar ustvarja prijetno bivalno klimo skozi celo leto.
Vse zgoraj omenjene lastnosti so skupne toplotnim črpalkam KRONOTERM, ki zaradi svoje učinkovitosti na mnogih področjih – kot je ekonomičnost – predstavljajo celovito in trajnostno rešitev za ogrevanje in hlajenje pri prenovi starejših hiš, saj omogočajo sodobno bivalno udobje in hkrati varujejo okolje.
Definitivno pa je pred končno odločitvijo priporočljivo posvetovanje s strokovnjakom, ki vam bo pomagal izbrati optimalno rešitev za vaš dom in zagotovil, da bo vaša investicija dolgoročno učinkovita in trajnostna.
Subvencije in finančne olajšave, ki so na voljo za namestitev toplotnih črpalk, dodatno znižujejo investicijske stroške in spodbujajo prehod na trajnostnejše ogrevalne rešitve. Več informacij o subvencijah izveste tukaj.