Novice, Znanje

Obnova stare hiše – vodič skozi obnovo

Se obnova stare hiše sliši kot velik zalogaj? V Sloveniji je veliko starejših hiš, zgrajenih v drugi polovici 20. stoletja, ki pogosto ne ustrezajo več današnjim standardom. A dobra novica je, da s premišljenim pristopom lahko taki hiši vdahnete novo življenje in znižate stroške vzdrževanja in ogrevanja, ne da bi šli v neskončne gradbene posege. V tem vodiču bomo preučili ključne korake obnove, od pregleda stanja do izbire materialov in bolj učinkovitih načinov ogrevanja, s katerimi boste izboljšali udobje bivanja in poskrbeli, da bo vaša hiša pripravljena na naslednjih nekaj generacij.
Obnova hiše

Načrtovanje obnove

Če se odločite sami lotiti obnove stare hiše, morate biti dobro pripravljeni. Začnite z natančnim pregledom hiše, da identificirate morebitne težave, kot so poškodbe zaradi vode, plesen ali škodljivci. Čeprav morda niste strokovnjak, je smiselno za strukturni pregled najeti kvalificiranega gradbenega inženirja. Ko imate jasno sliko o stanju objekta, sestavite načrt obnove. Vključite podrobne arhitekturne načrte in predvidite ukrepe za energetsko sanacijo.

 

Čeprav je morda mikavno takoj začeti z delom, ne pozabite pridobiti vsa potrebna dovoljenja od upravne enote, ki lahko postavi specifične zahteve za obnovo v vaši regiji. Izbira materialov in orodij je naslednji korak. Izberite kakovostne in za objekt primerne materiale, ki ohranjajo zgodovinski videz, hkrati pa izboljšajo energetsko učinkovitost hiše. Če niste prepričani, kaj izbrati, se posvetujte z strokovnjaki ali preučite primere uspešnih obnov podobnih objektov.

Končno, v finančni načrt vključite rezervni sklad za nepredvidene stroške. Obnova starih hiš pogosto prinese nepričakovane izzive, zato je dobra pripravljenost ključna za uspeh projekta.

Dolenjska2_2a

Identifikacija glavnih problemov pri obnovi stare hiše

Pri obnovi stare hiše je ključnega pomena prepoznati in nasloviti številne potencialne težave, ki lahko vplivajo na potek in končni rezultat projekta. Najpogostejše težave vključujejo:

 

  • Strukturne težave: Preverite stabilnost temeljev, nosilnih sten in strešne konstrukcije. Prisotnost razpok ali ugreznin lahko kaže na potrebo po temeljitem strukturnem posegu. Uporabite storitve licenciranega statika, ki bo opravil podrobno analizo in predlagal ustrezne rešitve.

 

  • Poškodovana infrastruktura: Stare vodovodne in električne inštalacije pogosto ne ustrezajo sodobnim standardom in jih je treba v celoti obnoviti. Za oceno stanja in načrtovanje zamenjave je potrebno angažirati kvalificirane električarje in vodovodarje.

 

  • Zastarele inštalacije: Ogrevanje, prezračevanje in druge inštalacije so pogosto zastarele. Razmislite o vključitvi modernih, energijsko učinkovitih sistemov, kot so toplotne črpalke, ki lahko znatno zmanjšajo vaše operativne stroške in izboljšajo bivalno udobje.

 

  • Izolacija: Stara hiša pogosto pomanjkljivo izolirana, kar vodi do visokih stroškov za ogrevanje in hlajenje. Investicija v kakovostno termoizolacijo (kot sta kamena volna ali poliuretanska pena) bo izboljšala energetsko bilanco hiše in zmanjšala stroške energije.

 

  • Vlaga in plesen: Preverite prisotnost vlage in plesni, ki ne samo da škodujeta zdravju, ampak lahko povzročita tudi strukturne poškodbe. Sanacija vlage običajno zahteva kombinacijo odstranjevanja plesni, izboljšanje izolacije in instalacijo učinkovitega sistema prezračevanja.
Dolenjska2_4-1024x684

Kateri ogrevalni sistem izbrati pri obnovi stare hiše?

Prenova starejših hiš ponuja odlično priložnost za posodobitev njihovih energetskih sistemov, pri čemer je ena izmed najboljših rešitev vgradnja toplotne črpalke, ki izkorišča naravne vire, kot so zrak, zemlja ali podtalnica, za pridobivanje toplote. Starejše zgradbe se pogosto soočajo s težavami, kot so nizke višine tlakov, toplotni mostovi in omejen prostor za ogrevalne sisteme, kar lahko oteži uvedbo sodobnih rešitev. V tem kontekstu toplotne črpalke izstopajo kot učinkovita izbira, saj omogočajo tako ogrevanje kot hlajenje, pri tem pa zavzamejo minimalno prostora.

 

Toplotne črpalke so bolj učinkovite zaradi svojega delovanja, ki temelji na izkoriščanju naravnih virov za pridobivanje toplote. Proces izkoriščanja okoljske energije omogoča, da toplotne črpalke proizvedejo več toplotne energije, kot jo porabijo v obliki električne energije, kar se izraža z visokim koeficientom učinkovitosti (SCOP).

 

Na primer, če toplotna črpalka za delovanje porabi 1 enoto električne energije, lahko proizvede 3 do 8 enot toplotne energije, odvisno od modela in pogojev delovanja. Če si želimo priti do čim večjega izkoristka glede na porabljeno 1 enoto električne energije, je KRONOTERM toplotna črpalka odlična izbira zaradi svoje izjemne učinkovitosti. Iz ene enote električne energije proizvede več kot 8 enot toplotne energije, kar predstavlja kar 848 % izkoristek. Energijo za ogrevanje in hlajenje pa toplotna črpalka pridobiva popolnoma brezplačno iz okolja.

 

Vse to je v nasprotju s tradicionalnimi pečmi na drva, kjer je izkoristek energije pogosto nižji in zahteva večjo količino goriva ter posledično višje stroške.

 

Kaj pa če želimo ohraniti radiatorje?

 

Mnogi bi pomislili, da toplotne črpalke in radiatorji preprosto ne sodijo skupaj, saj se danes večinoma osredotočamo na ogrevanje s talnim gretjem. Pa vendar to ni povsem res! V številnih starejših objektih talno gretje ni prisotno, saj bi njegova vgradnja zahtevala obsežne gradbene posege. V takih primerih je kombinacija toplotne črpalke in radiatorjev povsem izvedljiva, le paziti moramo, da izberemo pravi tip toplotne črpalke.

 

V kolikor boste med prenovo ohranili gretje s pomočjo radiatorjev, so temu najbolj primerne visokotemperaturne toplotne črpalke, ki so posebej zasnovane za radiatorje in visoke temperature vode v ogrevalnem sistemu. Primerne so tako za starejše kot slabše izolirane objekte.

 

V zadnjih letih so na trgu in v tujini prepoznane in večkrat nagrajene toplotne črpalke podjetja KRONOTERM, za katere je potrebna malce višja začetna investicija, a z možnostjo povrnitve denarja v 5–7 letih in dolgoročnim prihrankom zaradi svojih značilnosti, ki omogočajo nižje stroške v obdobju po namestitvi. Investicija v pravo toplotno črpalko, kot je toplotna črpalka podjetja KRONOTERM, pa ni le finančna odločitev, ampak tudi odločitev za bolj zdrav, tišji in okolju prijaznejše domače okolje. Navsezadnje pa prihranek prostora, ki je v današnjem času velikega pomena.

 

Prav slednje je eno od glavnih prednosti uporabe toplotne črpalke pri prenovi. In sicer odprava potrebe po veliki kotlovnici, ki jo zahtevajo bolj tradicionalni sistemi ogrevanja. Namesto tega lahko prostor, ki je bil prej namenjen ogrevalnim napravam, izkoristimo za dodatne bivalne površine, kar še dodatno prispeva k izboljšanju udobja v domu.

 

Ekološki vidik toplotnih črpalk je prav tako pomemben. Prenova z uporabo toplotne črpalke ne prispeva le k izboljšanju udobja in funkcionalnosti doma, temveč tudi k zmanjšanju okoljskega vpliva. Če se sistem dopolni s sončno elektrarno, se lahko stroški ogrevanja in hlajenja še dodatno zmanjšajo, kar poveča dolgoročne prihranke in energetsko neodvisnost doma.

Poleg tega, da toplotne črpalke zmanjšujejo operativne stroške, prispevajo tudi k zmanjšanju ogljičnega odtisa, kar je še posebej pomembno v luči globalnih prizadevanj za zmanjšanje vplivov na okolje.

 

Poleg ogrevanja ponujajo toplotne črpalke še eno pomembno funkcijo – hlajenje. V poletnih mesecih delujejo kot klimatske naprave, kar je še posebej uporabno v prenovljenih starejših hišah, saj ni potrebe po dodatnih klimatskih enotah. Poleg hlajenja poskrbijo tudi za uravnavanje vlažnosti (potrebna je vgradnja konvektorjev za razvlaževanje), kar ustvarja prijetno bivalno klimo skozi celo leto.

 

Vse zgoraj omenjene lastnosti so skupne toplotnim črpalkam KRONOTERM, ki zaradi svoje učinkovitosti na mnogih področjih – kot je ekonomičnost – predstavljajo celovito in trajnostno rešitev za ogrevanje in hlajenje pri prenovi starejših hiš, saj omogočajo sodobno bivalno udobje in hkrati varujejo okolje.

 

 

Definitivno pa je pred končno odločitvijo priporočljivo posvetovanje s strokovnjakom, ki vam bo pomagal izbrati optimalno rešitev za vaš dom in zagotovil, da bo vaša investicija dolgoročno učinkovita in trajnostna.

 

Subvencije in finančne olajšave, ki so na voljo za namestitev toplotnih črpalk, dodatno znižujejo investicijske stroške in spodbujajo prehod na trajnostnejše ogrevalne rešitve. Več informacij o subvencijah izveste tukaj.

 

Kako se obnese toplotna črpalka pri starejših objektih?

Lastnik iz Dolenjskih toplic je kar nekaj časa namenil preučevanju toplotnih črpalk in izbral je najboljšo. Naša toplotna črpalka ADAPT zadnji dve leti ogreva njegovo hišo z mizarsko delavnico.

Korak za korakom skozi obnovo

Demontaža in priprava

 

Pred začetkom kakršnih koli rušilnih del je bistvena temeljita priprava. Zagotovite, da so vsa območja zaščitena s pravilnimi zaščitnimi materiali, kot so odbojne folije ali zaščitne mreže, ki preprečujejo širjenje prahu in ostankov.

 

Prav tako vzpostavite načrt odstranjevanja materialov, kjer boste določili poti za odvoz odpadkov in recikliranje uporabnih materialov. Varnost na delovišču zagotovite z jasnimi signalizacijami in zagotavljanjem, da so vsi delavci ustrezno usposobljeni za delo z rušilnimi orodji.

 

 

Ključni gradbeni posegi

 

Pri obnovi strehe je nujno preveriti nosilne strukture in po potrebi zamenjati poškodovane elemente z novimi, bolj učinkovitimi materiali. Prav tako je treba pri obnovi sten uporabiti visokokakovostno toplotno izolacijo, kot je kamena volna, ki zagotavlja dobro toplotno odpornost.

 

Posebno pozornost je potrebno nameniti zatesnitvi oken, saj nova energetsko učinkovita okna lahko znatno izboljšajo termično učinkovitost doma.

 

 

Instalacije: elektrika, vodovod, ogrevanje

 

Pri obnovi inštalacij v starih hišah je nujno, da poiščete zanesljivega in kvalitetnega izvajalca. Izvajalec z izkušnjami v obnovah starih objektov bo poznal specifične izzive, ki jih prinaša takšno delo in bo znal ponuditi najustreznejše rešitve.

 

 

Fino delo: kitanje, brusenje, pleskanje

 

Pri finih delih ne hitite. Kitanje in brusenje sten opravite natančno, da zagotovite gladko površino, primerno za nadaljnje barvanje. Za najboljše rezultate uporabite kakovostne barve, ki so primerne za vrsto materiala vaših sten. Izberite barve, ki odsevajo tako zgodovinski značaj hiše kot tudi vaš osebni okus.

 

Če niste sami vešči, poiščite mojstra, ki bo poskrbel, da bo končni rezultat estetski in trajen, kar bo prispevalo k ohranjanju zgodovinske vrednosti vašega doma ter izboljšanju bivalnega udobja.

Pogoste napake pri obnovi in kako se jim izogniti

Ena izmed najpogostejših napak pri obnovi stare hiše je pomanjkljivo načrtovanje, ki pogosto vodi do zamud in nepredvidenih stroškov.

 

Temeljit načrt bi moral vključevati vse od časovnega razporeda del do natančnega finančnega predračuna in izbire materialov.

 

Pomembno je, da ne izbirate materialov ali izvajalcev zgolj na podlagi cene.

 

Kvaliteta in zanesljivost morata biti vodilo vaših odločitev, saj bo to dolgoročno zmanjšalo potrebo po vzdrževanju in dodatnih popravilih.

 

Druga najpogostejša napaka je napačna izbira ogrevalnega sistema, ki ne ustreza specifikam in potrebam objekta.

 

Neustrezen ogrevalni sistem lahko znatno poveča mesečne stroške za energijo.

 

Na primer, izbira ogrevalnega sistema, ki ni prilagojen za specifično izolacijo ali volumen prostora, lahko vodi do neefektivnega ogrevanja in visokih stroškov.

Za konec

Obnova stare hiše je lahko zahteven projekt, a s skrbnim načrtovanjem in sodelovanjem s strokovnjaki lahko bistveno izboljšate udobje in energetsko učinkovitost vašega doma. Poleg osnovne obnove pa je zelo pomembno tudi, da pravilno izberete vaš novi ogrevalni sistem, ki bo dolgoročno zmanjšal stroške in povečal energetsko učinkovitost. Toplotna črpalka je eden najboljših sodobnih načinov ogrevanja v primeru obnove hiše, saj omogoča nižje stroške ogrevanja, obenem pa prispeva k zmanjšanju vpliva na okolje. Čeprav začetna investicija v toplotno črpalko morda zahteva višja sredstva, se vam bo zaradi prihrankov na dolgi rok povrnila.

 

Zaupajte našim strokovnjakom pri podjetju KRONOTERM, da vam pomagajo do idealne rešitve ogrevanja za vaš dom. Povprašajte nas še danes in skupaj ugotovimo, kaj je najboljše za vaše potrebe.


Oznake: , , ,