Niste našli odgovora
na svoje vprašanje?
Pri KRONOTERMU razumemo, da lahko spremembe prinesejo izzive. Zato smo pripravili vse potrebno, da vam olajšamo prilagoditev in zagotovimo brezhibno delovanje vaše toplotne črpalke. S spreminjanjem načina obračuna omrežnine in cen električne energije se morda pojavi potreba po dodatnih nastavitvah, zato smo za vas pripravili praktične nasvete in smernice. Naša zaveza ostaja enaka – pomagati vam ohraniti udobje in učinkovitost vašega sistema, ker nam je mar za vaše zadovoljstvo.
Predstavljamo preproste in osnovne nastavitve vašega sistema ogrevanja s toplotno črpalko, ki vam bodo pomagale doseči optimalno učinkovitost ter preprečiti pojav konic v porabi.
Svojo toplotno črpalko nastavite na vremensko vodeno krivuljo, s tem boste dosegli največjo stabilnost delovanja tekom dneva. Toplotna črpalka ob tej nastavitvi spremlja zunanjo in notranjo temperaturo ter svoje delovanje optimalno prilagaja, da dosega želeno temperaturo prostorov z najnižjo porabo. Ob takšni nastavitvi toplotna črpalka za namene ogrevanja prostorov skozi ves dan deluje s približno 1-2kW, zato ne prihaja do konic v porabi.
Toplotne črpalke nikoli ne ugašajte, saj bi ob ponovnem vklopu morala nadoknaditi izgube. Če že, prilagodite temperaturo tako, da jo znižate za kakšno stopinjo – ena stopinja pomeni približno 5 % prihranek v porabi elektrike.
Nastavite različne temperature za posamezne prostore, npr. hladnejše spalnice in toplejše dnevne prostore z uporabo termostatskih ventilov ali različnih temperaturnih nastavitev posameznih krogov talnega ogrevanja.
Graf prikazuje delovanje toplotne črpalke ob nastavljeni vremensko vodeni krivulji. Toplotna črpalka zrak-voda ob vremensko vodeni krivulji deluje z ustaljeno močjo, ki običajno ne preseže 2,5 kW. Do konic v porabi pride le ob segrevanju sanitarne vode, ko deluje z močjo do 4,5 kW. Ko zunanja temperatura naraste, se toplotna črpalka samodejno ugasne.
Segrevanje tople sanitarne vode povzroča večje konice kot ogrevanje stavbe, zato je pomembno, da tudi slednjemu namenimo dovolj pozornosti.
Naše toplotne črpalke omogočajo nastavitev ogrevanja sanitarne vode le takrat, ko jo potrebujete, ali znotraj cenejših časovnih blokov. Če vaša družina vodo potrebuje zjutraj, v času kosila in zvečer, urnike nastavite tako, da vam sistem sanitarno vodo segreje pred tem, najbolje v cenejših časovnih blokih. Večji grelniki (npr. 300-litrski hranilniki, v primeru manjše porabe pa tudi manjši) običajno potrebujejo segrevanje le enkrat na dan, zato lahko to prestavite v najcenejša obdobja.
Če bi imeli cirkulacijo vklopljeno ves dan, bi toplotna črpalka vodo segrevala v rednih intervalih, s čimer bi ob vsakem segrevanju prišlo do manjše konice v porabi. Hkrati bi bila poraba električne energije nepotrebno višja. To lahko optimizirate z urniki segrevanja tople vode, ki ustrezajo vašim navadam in rutinam ali izkoriščajo cenejše časovne bloke.